Existují v zásadě čtyři vzájemně se doplňující nástroje stvořené k naplnění ambicí klimaticko-energetických cílů EU do roku 2030 a k dosažení klimatické neutrality EU do roku 2050. Vedle ostrých regulativních pravidel se tři zbývající tváří jako tržně konformnější. Jako dávající ekonomickým subjektům alespoň zdání určité volby, či dokonce servisu. Jedním z nich jsou informační a klasifikační pravidla pro usnadnění a podporu udržitelných investic a přesměrování kapitálových toků směrem k nim, zvaná taxonomie.

V současné době je o tématu taxonomie alespoň v našich končinách slyšet zejména proto, že právě nyní se rozhoduje, zda mezi oněmi udržitelnými investicemi bude mít v alespoň nějaké provizorní či podmíněné podobě zastoupení též jádro a zemní plyn. Nicméně, akční rádius udržitelných investic do taxonomie zařazených je podstatně širší.

Nynější vrcholná aktuálnost taxonomie spočívá též v tom, že její první část vstoupila na Nový rok v platnost (pro první dva environmentální cíle; pro zbývající čtyři cíle bude uvedena v život o rok později).

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se