Zoufalé volání průmyslníků drcených vysokými cenami energií nelze přeslechnout. Stejně tak je pochopitelný nářek domácností, kterým skončila fixace v době, kdy elektřina a plyn extrémně podražily, nebo které zčistajasna přišly kvůli krachu dodavatele energií o zdánlivou jistotu výhodné smlouvy. Vážná situace je podhoubím pro ty, kdo prosazují ráznou změnu kurzu energetiky. Nejdříve takové hlasy zněly z radikálních kruhů, ale postupně se dostávají do mainstreamu.

Ukázkou jsou dva komentáře, které pro Hospodářské noviny napsali Jaroslav Míl a Vladimír Dlouhý, dva matadoři, kteří jsou s českou ekonomikou a energetikou spjati desítky let. Oba za jádro problému vysokých cen považují vazbu na Německo. A oba přitom zdůrazňují, jak levně se elektřina vyrábí v některých tuzemských zdrojích.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se