Na desítkách tisíc střech v Česku letos přibudou solární panely, nedobrovolně stranou tohoto trendu ale většinou zůstávají domy v památkově chráněných částech obcí. V nich totiž památkáři střešní elektrárny často nepovolují s tím, že by narušily vzhled města, byť často jen z ptačí perspektivy. Tlak na úředníky památkové péče se ale kvůli energetické krizi stupňuje. A ministerstvo kultury proto chystá jednotný a zároveň benevolentnější přístup k alternativním zdrojům energie.
Naposledy se s kritikou památkářů ozvaly obchodní řetězce COOP a Jednota. Se střešními elektrárnami obchody dokážou ušetřit až 40 procent nákladů na energie, jenže v památkových zónách se jim je vybudovat nedaří. Na nesouhlas památkářů naráží dokonce i v případě nevzhledných hranatých budov s rovnou střechou postavených v 70. a 80. letech. Takovým případem je například město Tovačov na Olomoucku.
Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.