Na šéfa největšího železničního nákladního dopravce v Česku se valí řada problémů a výzev, se kterými se musí vypořádat. Předseda představenstva ČD Cargo Tomáš Tóth v rozhovoru pro HN například uvádí, že kvůli válce na Ukrajině jeho vlaky nemohou jezdit přes Rusko. Znamená to  nákladnější a dvojnásobně delší trasy. Vedle toho řeší komplikace s dovozem ukrajinského obilí, které se na přeplněné železnice nevejde, ale je potřeba ho do světa vypravit. 

Díru v rozpočtu firmě udělalo například přerušení výroby Škody Auto v Rusku, kam skupina vozila šest vlaků s díly týdně. Stále ale dopravuje ruskou naftu z německých přístavů. „Otázku, odkud ropa je, jako ČD Cargo neřešíme,“ říká Tóth. Velkou příležitost přitom vidí v ruské rudě. Zároveň přiznává, že největší úkol pro jeho firmu teprve přijde – přivézt všechno potřebné uhlí na nadcházející zimu. Objemy objednávek od tepláren jsou totiž podle něj bezprecedentní už nyní.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se