Přes 200 milionů korun muselo vyplatit ministerstvo financí Ivanu G. z Prahy. Přikázal mu to před třemi lety Vrchní soud v Praze kvůli tomu, že úředníci státu neohlídali akcie ČEZ, které měl muž uložené na účtu u Střediska cenných papírů. Šlo přitom o 140 tisíc akcí, které dnes už zaniklé středisko vydalo makléřské firmě Sati, ač k tomu jejich majitel nedal svolení. Nyní ale ministerstvo žádá, aby mu Ivan G. již vyplacené peníze vrátil.

Důvodem je, že Nejvyšší soud loni zrušil pravomocný verdikt, na jehož základě ministerstvo odškodné vyplatilo. A v dalším kole Vrchní soud v Praze na pokyn nejvyšší instance verdikt otočil. Investor totiž podle něj dostatečně nedoložil, jakou hodnotu akcie měly a jaká mu vznikla škoda.

Ivan G. se ale k vracení nemá a ministerstvo po něm nyní sumu vymáhá. „Přes opakované výzvy peníze nevrátil. Podali jsme proto žalobu o zaplacení a rovněž návrh na zahájení exekuce,“ potvrdil mluvčí ministerstva Filip Běhal. Sám Ivan G. tvrdí, že peníze již nemá. Konkrétnější ale být nechce.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se