Pokud přestane Rusko dodávat do Evropy plyn, Nizozemsko se bez něj obejde. A navíc může pomoci ostatním státům. Zemi se totiž podařilo výrazně snížit svou spotřebu plynu. „V prvních šesti měsících jsme zaznamenali obrovské úspory v energiích. Spotřeba plynu tak klesla téměř o 33 procent,“ uvedl nizozemský ministr energetiky a klimatu Rob Jetten. Toto snížení stačí, aby „vykrylo“ podíl ruského plynu, jenž donedávna tvořil 15 až 20 procent spotřeby Nizozemska.

Vedle mírné zimy přispěla ke snížení spotřeby neobvyklá kampaň, kterou na jaře rozjela nizozemská vláda. V ní vyzvala obyvatele, aby zmírnili vytápění ve svých domovech a sprchovali se kratší dobu – maximálně pět minut. Vláda to hájila tím, že lidé tak ušetří v době, kdy rostou ceny energií. „Naše účty za energie rostou, potřebujeme také snížit závislost na plynu z Ruska a současně chceme bojovat i s klimatickou změnou,“ uvedla ve své výzvě.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se