Pokud přestane Rusko dodávat do Evropy plyn, Nizozemsko se bez něj obejde. A navíc může pomoci ostatním státům. Zemi se totiž podařilo výrazně snížit svou spotřebu plynu. „V prvních šesti měsících jsme zaznamenali obrovské úspory v energiích. Spotřeba plynu tak klesla téměř o 33 procent,“ uvedl nizozemský ministr energetiky a klimatu Rob Jetten. Toto snížení stačí, aby „vykrylo“ podíl ruského plynu, jenž donedávna tvořil 15 až 20 procent spotřeby Nizozemska.

Vedle mírné zimy přispěla ke snížení spotřeby neobvyklá kampaň, kterou na jaře rozjela nizozemská vláda. V ní vyzvala obyvatele, aby zmírnili vytápění ve svých domovech a sprchovali se kratší dobu – maximálně pět minut. Vláda to hájila tím, že lidé tak ušetří v době, kdy rostou ceny energií. „Naše účty za energie rostou, potřebujeme také snížit závislost na plynu z Ruska a současně chceme bojovat i s klimatickou změnou,“ uvedla ve své výzvě.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.