O půjčku od státu na burzovní obchody s elektřinou zřejmě požádají další dvě firmy. Mělo by jít o stejný typ úvěru, jaký dostal před deseti dny polostátní energetický kolos ČEZ. Smlouvu s ním podepsalo ministerstvo financí, a to až na tři miliardy eur, tedy zhruba 74 miliardy korun. Peníze ČEZ využije na takzvané marginy, které musí kvůli prudce rostoucím cenám elektřiny doplňovat jako zástavu za kontrakty uzavřené přes burzu. Ministerstvo financí s ním smlouvu uzavřelo na základě předchozího vládního usnesení, které možnost zažádat si o půjčku otevřelo i ostatním majitelům tuzemských elektráren. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se