Současné šifrování stojí na algoritmech, jejichž prolomení by i těm nejvýkonnějším současným počítačům trvalo biliony let. Kvantové počítače, které by mohly přijít už v příští dekádě, to ale zvládnou v řádu vteřin. V bezpečí by tak nebyla žádná data, hesla ani bankovní účty. Americká vláda proto v roce 2017 vyhlásila soutěž o nový způsob šifrování, který by kvantovým počítačům odolal. Letos v červenci oznámil vládní Národní institut pro standardy a technologie (NIST) poslední čtyři finalisty, kteří se již brzy mají stát novým standardem. Belgický matematik Walter Castryck ale nyní uvedl, že se mu jeden z nadějných algoritmů povedlo prolomit. Potřeboval na to jen matematiku, hodinu času a počítač s jednojádrovým procesorem.

Algoritmus označovaný jako SIKE sice nebyl vybrán jako vítězný standard, počítalo se s ním ale do zálohy, kdyby jeden z finalistů neuspěl. Nyní se ale ukázalo, že s využitím vysoce komplikované matematiky se SIKE stává úplně neužitečný. Castryck se svým kolegou Thomasem Decruem využili matematické objevy z roku 1997 a 2000 a rozklíčovali křivky grafů, pomocí kterých SIKE skrýval šifrovací klíče. Získali tak od NIST odměnu ve výši 50 tisíc dolarů (1,2 milionu korun).

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.