Atmosféra na mezinárodní scéně je dnes srovnávaná se studenou válkou. Vedle vyostřených vztahů Západu s Kremlem kvůli válce na Ukrajině roste i napětí mezi Čínou a Spojenými státy ohledně Tchaj-wanu. Letošní podzim ale lídrům znesvářených států nabídne od únorového vpádu Ruska na Ukrajinu vůbec první příležitost setkat se tváří v tvář. Může to vyústit v diplomatickou roztržku a namísto uklidnění situace jen posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem.

Setkání se má uskutečnit v rámci summitu dvacítky největších světových ekonomik (G20). Svou účast na něm potvrdily vedle zástupců západních zemí i hlavy Ruska a Číny. „Si Ťin-pching dorazí. Prezident Vladimir Putin mi také řekl, že přijede,“ sdělil agentuře Bloomberg indonéský prezident Joko Widodo, jehož země letos setkání zástupců G20 pořádá. Za napjaté situace se akce koná 15. a 16. listopadu na ostrově Bali – ten přitom bývá označován za ráj klidu, kam jezdí nadšenci do jógy a meditace.

Od začátku války na Ukrajině půjde o vůbec první příležitost, kdy se představitelé Ruska a Číny mohou potkat s americkým prezidentem Joem Bidenem a dalšími demokratickými lídry. „Zda oba dorazí, je ale druhá věc. Budou v centru poměrně zásadní kritiky,“ říká odborník na Rusko Pavel Havlíček. Část západních zemí původně tlačila na Indonésii, aby letos Rusko vzhledem k agresi na Ukrajině ze zasedání vyloučila, jejich snahy ale nebyly úspěšné.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se