Titulní stránky v médiích ještě stále plní katastrofické scénáře ohledně energetické krize v Evropě a pozornosti trochu uniká vývoj na řadě energetických trhů, který lze označit za velmi slibný. Ke konci minulého týdne cena elektřiny v Německu spadla dokonce pod 100 eur za megawatthodinu! I když jde zatím spíše o záblesky naděje, protože ceny jsou extrémně rozkolísané a v jiných dnech mohou být i na několikanásobku, i na dalších trzích lze spatřit sestupné tendence. Ostře sledovaná cena plynu na trhu v Nizozemsku již několik týdnů klesá. Aktuálně se obchoduje kolem 180 eur, což je pád od vrcholu v minulém měsíci o 47 procent. Kurz emisních povolenek změnil trend na sestupný a je o 25 procent níže od předchozích maxim. Cena ropy již klesá déle a je od vrcholu rovněž o čtvrtinu levnější, což sledujeme už i u čerpacích stanic.

Na detailnější analýzy příčin prudkého pádu cen energií v minulém týdnu si zřejmě ještě počkáme. Byla jednání evropských politiků tak úspěšná? Nebo si spíše obchodníci na trhu uvědomili, jak nesmyslný je mechanismus stanovení cen elektřiny v Evropě, a sami jej vyhodnotili jako neudržitelný? Nebo jsou na obzoru nějaké změny v Rusku? Nebo silná recese? Či šlo jen o pozitivní vlivy počasí na produkci elektřiny?

Každopádně nám vydatné poklesy na energetických trzích mohou zlepšit náladu, i když jedním dechem je třeba dodat, že troubení oslavných fanfár je v tento okamžik asi ještě předčasné. Další směřování cen bude bezpochyby velice volatilní a stále zůstávají ve hře zásadní faktory, které mohou eskalaci cen vrátit. I přes pozitiva posledních dní vývoj cen energií v posledních měsících připomínající jízdu na horské dráze vzbuzuje rozpaky a může být indikátorem stavu evropské politiky. Jak je toto vůbec možné? Jak se mohou ceny zcela klíčových energií během několika měsíců zdesetinásobit, když nemohlo dojít k tak drastické změně fundamentů na straně nabídky či poptávky? Doufejme, že letošní energetická krize vrátí evropské politiky z jejich slonovinové věže zpátky na zem reality, kde je přednější nikoliv typ žárovky, ale zda ji máme čím napájet.