Už v úterý se sjedou do Brna odborníci z oboru strojírenství, aby ukázali nové technologie, výrobky nebo výrobní procesy. Kouzelným slovem, které se vinulo několika posledními ročníky, byla digitalizace. Organizátoři si ho letos vzali k srdci natolik, že připravili oficiální online aplikaci veletrhu. „Jedná se o rozšíření obsahu, který vystavovatelé prezentují na svých expozicích. Mohou zde například představit stroje, které jsou tak rozměrné, že je do areálu výstaviště nelze dopravit,“ říká Tomáš Moravec, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno.
Tématem letošního veletrhu bude digitalizace výroby. Digitalizuje se však i samotný veletrh, o co přesně jde?
Letos proběhne premiéra portálu Msvdigital.cz. Půjde o doplnění fyzické prezentace na Mezinárodním strojírenském veletrhu o digitálním prostředí, do nějž budou moci vystavovatelé přizvat návštěvníky, kteří se veletrhu nemohou fyzicky zúčastnit, ať už z důvodu vzdálenosti, termínové kolize nebo zdravotních důvodů. Jedná se o rozšíření obsahu, který vystavovatelé prezentují na svých expozicích. Mohou zde například představit stroje, které jsou tak rozměrné, že je nelze do areálu výstaviště dopravit. Návštěvník může pomocí online hovoru nebo chatu diskutovat se zástupcem vystavovatele.
Půjde o prvotní počin k digitalizaci veletrhu, takový pilot, který není zpoplatněn. Pro vystavovatele jsou přínosem kontakty registrované přihlášením do chatovací platformy.
Jaké další novinky účastníky čekají?
Letos poprvé proběhne veletrh jako čtyřdenní akce. Začne v úterý 4. října místo obvyklého pondělí. Snažíme se akci časově zefektivnit a vycházíme vstříc vystavovatelům. Zkrácením o den spoří na nákladech za provoz i ubytování. Oproti loňskému ročníku předpokládáme významný nárůst vystavovatelů, kterých očekáváme více než 1200 z celkem 41 zemí. Bude to skutečně mezinárodní akce tak, jak bývalo v minulosti zvykem. Na rekordní předcovidová čísla, kdy přijíždělo až 1600 vystavovatelů, sice prozatím nedosáhneme, otevíráme však víc pavilonů než v roce 2021.
Letos proběhne také třetí ročník Digitální továrny 2.0, o niž je stále větší zájem. Jsou připraveny i paralelně probíhající specializované veletrhy IMT, Welding, Fond‑ex, Plastex a Profintech.
Expozice Digitální továrny každým rokem roste, proč?
Pro návštěvníky je velmi atraktivní, když vidí exponáty v provozu, a navíc když na sebe navzájem navazují do logického a fungujícího celku. Premiéru měla Digitální továrna v roce 2019, kdy byl veletrh ve skvělé kondici. Díky velkému zájmu ze strany vystavovatelů i návštěvníků jsme se rozhodli tento koncept opakovat.
Letos bude expozice na doposud největší výstavní ploše. Zaměříme se na inteligentní digitalizaci v různých podobách a součástí bude například prezentace lisovny Škody Auto, která ukáže využití digitálního dvojčete při výrobě modelu Enyaq iV. Cílem je nejen předvést, jak vše funguje, ale také vysvětlit souvislosti a sdílet zkušenosti. Proto má Digitální továrna dvě části: fyzickou a také digitální stage, kde budou probíhat prezentace případových studií. Součástí je i odborná konference na témata související s digitalizací.
Partnerem letošního strojírenského veletrhu je francouzský region Auvergne‑Rhône‑Alpes, proč právě on?
Region je velikostí i populací ekvivalentní Česku, je to průmyslové srdce Francie s ústředním městem Lyon. Jedná se o region, který byl silně zastoupen na veletrhu 2021. Na základě vysoké spokojenosti s efektem prezentace vznikl z francouzské strany závazek k účasti nejvyšší politické reprezentace regionu a navýšení rozsahu účasti firem na veletrhu. Rozsah účasti už francouzský partner dodržel, politická reprezentace regionu má již naplánovaný termín setkání s hejtmanem Jihomoravského kraje.
Vedle digitalizace je letos horkým tématem i energetická náročnost, a to nejen v rámci veletrhu. Jak se ceny energií odrážejí na přístupu vystavovatelů?
Zatím je dopad spíše mírný, protože firmy, stejně jako my, operují na letošních cenách. K šoku dojde na přelomu roku, kdy může docházet k omezování energeticky náročných provozů a zavádění úspor. Pokud jde o samotnou organizační stránku veletrhu, covid‑19 si již vzal svou cenu na dodavatelském systému. Řada firem, které pro Veletrhy Brno stavěly expozice, zaměřila svoji činnost na jiné obory jako stavebnictví či interiéry. Ty, které v oboru zůstaly, nestíhají množství zakázek a pro udržení funkčních týmů zvedají významně ceny za dodávanou práci.
Paradoxním výsledkem dnešní doby tedy je, že firmy přicházejí na veletrh, který je rozsahem menší a přitom platí za svou prezentaci vyšší náklady. Naštěstí je však stále dostatek vystavovatelů, kterým se i při skromnější prezentaci účast vyplatí a těží z ní v průběhu celého roku.
Co pro energetickou úsporu dělá samotné výstaviště?
Hledáme provozní úspory jako nyní všechny firmy. Sestěhováváme tým, snížíme teplotu v kancelářích, provádíme revizi potřebnosti zapojených elektrospotřebičů. Součástí úvah, jak nepromítnout zdražení do ceny účasti na veletrhu, je i zástavba vybraného pavilonu typizovanými expozicemi, které se využijí opakovaně, a dojde tak k úspoře při montáži i demontáži. V rámci úsporných opatření také připravujeme instalaci fotovoltaiky na střechy vybraných budov areálu. Zde jsme ale nyní ještě zcela na začátku.
V rámci Evropy patří areál brněnského výstaviště mezi historické, ovšem s vyššími náklady na provoz zejména u historických a památkově chráněných hal. Připravujeme proto také koncept optimalizace celého výstaviště, který zahrnuje vyčlenění dvou zón a jejich vyjmutí z areálu. Zmenšením výměry areálu i obhospodařovaných budov je možné také dosáhnout nákladových úspor.
Stáhněte si přílohu v PDF
Chystáte také modernizaci výstavních pavilonů?
Podél Bauerovy ulice máme skladové budovy z první poloviny minulého století, což rozhodně neodpovídá potřebám soudobého výstavnictví. Naším záměrem je vytvořit centralizovanou skladovou halu s částečně robotizovaným zázemím. Původní skladové haly lze tak následně odstranit a celé území revitalizovat. Za optimální řešení považuji kombinaci prodejních showroomů, nad nimi kanceláří a ve vyšších patrech nové zástavby i bydlení. V západní části areálu jsme vyčlenili plochu pro výstavbu multifunkční haly. Aktuálně probíhá výběr jejího koncesionáře. V jižní části pak máme plán revitalizace, jehož součástí je i nové řešení hasičské zbrojnice určené pro zásahy nejenom přímo na výstavišti, ale v celé spádové oblasti.
Po více než 20 letech práce pro brněnské výstaviště jste vloni stanul v jeho čele. Letošní Mezinárodní strojírenský veletrh je pro vás první v roli generálního ředitele. Na co se nejvíc těšíte?
„Strojírák“ bude pomyslným vyvrcholením letošní sezony, je to náš prémiový veletrh. Nejvíc se těším na večer před zahájením, kdy už bude vše připraveno na tu slávu prvního zahajovacího dne. Také na společenský večer, na který přijal pozvání předseda vlády, předseda Senátu, resortní ministři vlády i další významní hosté.
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Strojírenský veletrh.
Projekt vznikl ve spolupráci s firmou Veletrhy Brno.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist