Stará biblická moudrost, že nikdo není doma prorokem, se letos přiléhavě hodí na českou korunu. Ač byl uplynulý rok na devizových trzích velmi bouřlivý, domácí měna si připsala řadu úspěchů. Ovšem místo oslavných článků česká média plnily titulky, že krach koruny či velká krize jsou za dveřmi.

Koruna k euru letos posílila skoro o tři procenta. V Evropě je na tom lépe jen švýcarský frank, který k euru přidal pět procent. Všechny ostatní měny naopak ztrácely, maďarský forint propadl k euru skoro o osm procent a klesl na historické minimum. Polský zlotý ztratil dvě procenta a během roku otestoval dekádní minima. Norskou korunu před čtyřprocentním oslabením neuchránily ani vysoké ceny ropy a plynu.

Navíc rok 2022 není pro korunu výjimečný. Posilovala i předchozí rok. Za posledních pět let k euru přidala přes pět procent, a to i přes hluboké ztráty, které přinesl covidový rok 2020. Pro srovnání forint za stejnou dobu ztratil 23 procent, zlotý 11 procent. Díky těmto protichůdným pohybům koruna k forintu i zlotému posiluje opakovaně na nová historická maxima.

Domácí obchodní bilanci letos výrazně zatížil dovoz drahých surovin, hlavně energií, a na začátku roku i výpadky ve vývozu aut. I přes obtíže se českému exportu relativně daří, roční přebytek obchodu s eurozónou letos směřuje k hodnotě 1,4 bilionu korun. Skoro trojnásobek toho, co před deseti roky.

Koruně pomáhá svými kroky ČNB. Zafungovaly jak přímé intervence v polovině roku, tak předchozí zvyšování úrokových sazeb. Rozdíl v úrokových sazbách mezi korunou a eurem nebyl za poslední dvě dekády nikdy tak vysoký. Silnou korunu považuje za prioritu ČNB i guvernér Michl. Silnější kurz koruny zpětně pomáhá tlumit inflační tlaky v ekonomice.

Pozitivním faktorem je i stabilní domácí bankovní a finanční systém. Důvěru ve vlastní měnu všichni vyjadřují i tím, že spoří v korunách. Vcelku logicky, když posiluje k ostatním měnám a nese i vyšší úroky. Měnová krize obvykle vypadá přesně opačně.

Koruna má samozřejmě před sebou řadu rizik, jako je zpomalení ekonomiky, drahé energie, vysoká inflace a deficit veřejných rozpočtů. Klíčová otázka je: Jsou tato rizika jinde o tolik nižší, aby vedla k dramatickému pádu kurzu?

Prorokům se často doma nevěří. Bude i na konci roku 2023 panovat překvapení z posílení koruny?