Co musí Česko udělat, aby mělo v Evropské unii větší vliv? Začít se chovat třeba jako stejně lidnatá Belgie. „Pokud chcete mít vliv, měli byste být schopni přicházet s nápady, které budou užitečné všem,“ říká v rozhovoru s HN Luuk van Middelaar, jeden z nejvlivnějších komentátorů dění v Evropě. Země EU si podle něj konečně musí přestat dělat iluze o světě – ten je mnohem nepřátelštější než dřív a zdaleka se to netýká jen Ruska. „Musíme se na svět dívat na takový, jaký je, nikoliv jak ho chceme vidět,“ upozorňuje profesor Middelaar.

HN: Ve střední a východní Evropě často slyšíme, že naše země budou teď mít v EU větší hlas, protože jejich varování před Ruskem se ukázalo být oprávněné. Bude tomu opravdu tak?

Částečně ano, co se týče Ruska. Vidíme, že když mluví premiéři baltských zemí nebo například Finska, je jim nasloucháno více než dřív. Ale je tu jeden velký problém a tím je nedodržování zásad právního státu v Polsku a Maďarsku. Polsko, nikoliv Maďarsko, je velmi respektováno za postoj k Rusku a pomoc Ukrajině. Aby se však mohlo stát jedním z vůdčích hlasů v celé unii, muselo by přestat s omezováním demokratických standardů doma.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.