Aktuální otřesy na finančních trzích dále komplikují práci hlavním centrálním bankám. Ty musí balancovat nejen mezi cenovou stabilitou a hospodářským růstem, ale nově své kroky zvažovat i ve vztahu k finanční stabilitě. Na svém březnovém zasedání se s touto situací musela jako první vypořádat Evropská centrální banka. A tuto nelehkou úlohu zvládla na jedničku s hvězdičkou.

Nutno dodat, že ECB si svou situaci sama dost zkomplikovala únorovým závazkem o zvýšení úrokových sazeb o půl procentního bodu. Pokud totiž nechtěla riskovat, že by si opatrnější reakci mohly trhy vyložit jako potvrzení vážností problémů evropských bank, pak bylo slíbené zvýšení sazeb na tři procenta vlastně jedinou rozumnou alternativou. Takto razantní zpřísnění měnové politiky však dává smysl i vzhledem k inflačnímu vývoji – dle slov samotné ECB „bude inflace příliš vysoká po příliš dlouhou dobu“.

Podstatné změny však doznala doprovodná komunikace směrem k dalšímu nastavení sazeb. Centrální banka skoncovala s tzv. forward guidance a hodlá se rozhodovat pouze na základě nově příchozích dat. V praxi to znamená, že ECB již explicitně nesignalizuje potřebu dalšího zvyšování sazeb, navzdory stále silným (očekávaným) cenovým tlakům. Nejistota je v tuto chvíli jednoduše až příliš vysoká na to, aby mohla ECB s rozumnou mírou jistoty signalizovat své další kroky.

Směrem k aktuálnímu finančnímu napětí pak ECB trhy ubezpečila, že je připravena podle potřeby reagovat, aby zachovala finanční stabilitu v eurozóně. Šéfka ECB Christine Lagardeová zároveň dala jasně najevo, že rizika finanční nestability hodlá řešit jinými nástroji než úrokovými sazbami. A těch má ECB ve svém arzenálu dostatek, především pokud jde o nejrůznější typy dodávek likvidity.

Celkově se ECB podařilo vymanévrovat z nelehkých výchozích podmínek nad očekávání dobře. Z našeho pohledu je podstatné, že zvýšení sazeb zůstává dále ve hře, a dokonce si myslíme, že je stále preferovanou variantou. Vše se ale bude odvíjet od dalšího vývoje finančního napětí – pokud poleví, centrální banka s utahováním své měnové politiky neskončila.