Španělský mezinárodní veletrh umění ARCOmadrid zaujímá na mezinárodním trhu s uměním velice originální pozici: je oblíbený, progresivní a je bránou do současného umění Španělska a Latinské Ameriky.

Letošního 42. ročníku se zúčastnilo přes 1300 umělců a 211 galerií ze 36 zemí světa. Od 22. do 26. února veletrh navštívilo rekordních 100 000 lidí. Speciální program pod názvem „The Mediterranean: Round Sea“ kurátorky Mariny Fokidis představil umělce ze Středomoří. Z „mega“ galerií tu byli třeba Ropac, Zwirner či Continua. Zřejmě nejdražším dílem byl obraz Joana Miróa za dva miliony eur nabízený galerií Mayoral.

Veletrh Arco má velkou tradici, jsme rádi, že jsme se mohli poprvé zúčastnit. Obnovili jsme kontakty s některými našimi mezinárodními sběrateli, stejně jako s institucemi a muzei v Madridu. Navázali jsme i nová spojení s místním španělským publikem, sběrateli, umělci a kurátory. Díla našich českých umělců byla přijata s nadšením,“ říká pražská galeristka Camille Hunt.

 Camille Hunt, hunt kastner

Najít se tu dala ale i díla pod hranicí deset tisíc eur méně známých, zato slibných umělců. Z Česka se poprvé představila pražská galerie hunt kastner s minimalistickou výstavou děl Evy Koťátkové, Anny Hulačové, Jaromíra Novotného a Jiřího Skály. Díla české sochařky Hulačové nabízela také portugalská Pedro Cera. Fotografie Jitky Hanzlové byly na prodej v madridské galerii F2. Umělecká díla se tu nakupovala do rukou soukromých sběratelů, korporátních sbírek, ale i do nadací a veřejných institucí jako třeba muzeum Reina Sofía. Velkým zážitkem byla výstava tropických krajin brazilského umělce Lucase Arrudy v knihovně Ateneo v centru Madridu pod kuratelou Hanse Ulricha Obrista či výstava španělského sochaře Juana Muňoze v Sala Alcala.

Investice do umění

Stáhněte si přílohu v PDF

Nelze nezmínit Prado, jedno z nejkrásnějších muzeí na světě je povinnou zastávkou. Díla starých mistrů Tiziana, Velázqueze či Goyi zůstávají současná a vibrují podobně jako celá madridská scéna současného umění sdružující více než 50 galerií. Více na artemadrid

Jen pár set metrů od Prada v ulici Doctor Fourquet se koncentruje vynikajících galerií hned několik. Nově tu svou madridskou pobočku otevřela mexická galerie Hilario Galguera výstavou berlínského malíře Martina Edera, v Česku zastoupeného galerií DSC. Madrid zkrátka žije uměním a je třeba to zažít.

Autorka je kurátorka a zakladatelka untitled-art.eu

Článek byl publikován ve speciální příloze HN Investice do umění.