České zemědělství prochází změnou, jejíž rozsah se nejspíš projeví až za pár let. Na jedné straně se letos začínají vyplácet dotace podle pozměněného systému, který zvýhodňuje menší farmáře. Na straně druhé sektor v čím dále větší míře láká finančně silné, nezemědělské hráče typu CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka či JTZE ze skupiny J&T. Obě skupiny získávají na vlivu. Někde mezi nimi se přitom nachází ti, kteří určovali podobu zemědělství poslední desetiletí. Tedy podnikatelé, kteří postavili silné zemědělské podniky na základech někdejších JZD.

Příznak změny je i postupný odchod jednoho z nejvýraznějších představitelů této skupiny do pozadí. Majitel Agra Měřín a osmdesátý nejbohatší Čech v žebříčku časopisu Forbes Gabriel Večeřa předává skupinu o desítkách firem obhospodařujících 25 tisíc hektarů půdy dceři Lucii. Řízením denního chodu byl pak pověřen generální ředitel Martin Šebestyán, což je pozice, která v Agru Měřín doposud neexistovala. Večeřa vše řídil do značné míry sám.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.