Tak nám zdražili naftu… Pokud teď náhodou někde ve výsledku podražila o více než těch 1,80 koruny daně (spotřební a DPH), lidé hned naříkají na proradné pumpaře. Když se ale zároveň zdražuje i benzin, tak logicky za vyšší ceny nemůže pumpař, nýbrž dražší ropa a slabší koruna. Kdyby však naříkači tušili, že skutečně drahá nafta jim reálně hrozí ještě před Vánoci – s cenovkou klidně začínající i číslicí pět… Pokud česká vláda nezačne rychle jednat.

Žijeme si tu totiž už rok „na zapřenou“. Se Slovenskem a Maďarskem smíme jako jediní stále čerpat ruskou ropu – trubkami z ropovodu Družba. Bez moře se k nám jinak nedostane. A Česko má ještě další výjimku. Smí dovážet i výrobky z ruské ropy. Dostat ji sem totiž nestačí. My z ní ani nevyrobíme dostatek nafty. Jako Československo bychom to zvládli, ale 20 procent pohonných hmot vyrábí Česko na Slovensku (a 10 procent v Německu).

To by nešlo bez aktuální výjimky, která vyprší už na Mikuláše. Zejména Morava by pak byla bez nafty. Jistě, můžeme přimět řidiče jezdit čerpat do zahraničí, aby zbytek nafty v Česku stačil. Ale to by musela být nafta bratru za 50, či dokonce za 60 korun, jinak se vykoupí a nebude.

A to jako v Litvínově nemůžou rafinerie zvýšit kapacitu? Nemůžou. Primárně zpracovávají ruskou ropu a adaptace na jinou potrvá. A co zvýšit kapacitu ropovodu TAL, zásobujícího rouru do Litvínova? To také potrvá. A postavit zásobníky též. To nelze letos stihnout. Fyzicky. I tak by to stálo miliardy – a kde by je rafinerie rychle vzaly, když je český stát tak nadšeně zdaňuje extra? Kdo takto trestaným realisticky půjčí?

V Evropě je nedostatek rafinerií. Kdo by investoval do jejich rozvoje, když EU hrozí jejich konec do 12 let? A vypneme-li Družbu, dopadne jako Nordstream a už ji nikdo nezprovozní. Je si EU jista, že ruskou ropu už nikdy nebude chtít? Ani za 10 let či po „generační obměně“?

Mikuláš je za dveřmi. Bez prodloužení či zrušení dočasnosti (jako u ropné výjimky) se neobejdeme. A bez úsilí vlády to samo nepřijde. Tohle není o politice k Rusku. Tohle je o fyzikálních zákonech. A ty se porušují těžko.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze