Flexibilní kanceláře, dříve vnímané jako okrajový segment, se stávají významným prvkem trhu kancelářských nemovitostí a katalyzátorem jeho dalšího rozvoje. Firmy po pandemii přehodnocují své obchodní a expanzní plány a stále více se obracejí k flexibilním řešením. Vyžadují takové smluvní podmínky, které umožňují rychle reagovat na změny v jejich podnikání. Tato řešení jsou atraktivní nejen pro start-upy, ale i pro velké společnosti.

Trend flexibilních kancelářských prostor v regionu střední a východní Evropy kopíruje metropole jako Londýn, Paříž nebo Berlín, kde je podíl tohoto segmentu výrazně vyšší. Například v Polsku se během posledních pěti let objem těchto kanceláří zpětinásobil. V Praze je aktuálně přibližně 120 tisíc metrů čtverečních flexibilních kanceláří, což představuje 3,2 procenta celkového objemu kanceláří. Tento stav je příležitostí pro další rozvoj, zejména v kontextu s městy jako Londýn, kde tyto prostory tvoří více než pětinu kancelářského trhu.

Naše zkušenost s projektem flexibilních kanceláří Zone v Bratislavě jasně ukazuje, že tento model je úspěšný a ze strany klientů poptávaný. Zóna coworkingu poskytuje jak stabilní pracovní místa (fix desks), tak flexibilní místa (hot desks), což je ideální pro freelancery, start-upy a menší týmy. Srdcem Zone je společenská zóna, která slouží jako komunitní prostor s občerstvením a business lounge pro odpočinek a neformální setkávání. Velkým přínosem je také přítomnost komunitního manažera, který se stará o denní operativu a je k dispozici pro potřeby nájemců.

Obsazenost projektu Zone je výrazně vyšší, než se předpokládalo při vytváření konceptu. Naše zkušenost z Bratislavy potvrzuje efektivitu a prosperitu těchto řešení. Proto je naší ambicí přenést model flexibilních pracovních prostor i do našich dalších nemovitostí v Praze, Varšavě i Bratislavě.

Přehled realitních fondů v Česku
Přehled realitních fondů v Česku

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist