Flexibilní kanceláře, dříve vnímané jako okrajový segment, se stávají významným prvkem trhu kancelářských nemovitostí a katalyzátorem jeho dalšího rozvoje. Firmy po pandemii přehodnocují své obchodní a expanzní plány a stále více se obracejí k flexibilním řešením. Vyžadují takové smluvní podmínky, které umožňují rychle reagovat na změny v jejich podnikání. Tato řešení jsou atraktivní nejen pro start-upy, ale i pro velké společnosti.

Trend flexibilních kancelářských prostor v regionu střední a východní Evropy kopíruje metropole jako Londýn, Paříž nebo Berlín, kde je podíl tohoto segmentu výrazně vyšší. Například v Polsku se během posledních pěti let objem těchto kanceláří zpětinásobil. V Praze je aktuálně přibližně 120 tisíc metrů čtverečních flexibilních kanceláří, což představuje 3,2 procenta celkového objemu kanceláří. Tento stav je příležitostí pro další rozvoj, zejména v kontextu s městy jako Londýn, kde tyto prostory tvoří více než pětinu kancelářského trhu.

Naše zkušenost s projektem flexibilních kanceláří Zone v Bratislavě jasně ukazuje, že tento model je úspěšný a ze strany klientů poptávaný. Zóna coworkingu poskytuje jak stabilní pracovní místa (fix desks), tak flexibilní místa (hot desks), což je ideální pro freelancery, start-upy a menší týmy. Srdcem Zone je společenská zóna, která slouží jako komunitní prostor s občerstvením a business lounge pro odpočinek a neformální setkávání. Velkým přínosem je také přítomnost komunitního manažera, který se stará o denní operativu a je k dispozici pro potřeby nájemců.

Obsazenost projektu Zone je výrazně vyšší, než se předpokládalo při vytváření konceptu. Naše zkušenost z Bratislavy potvrzuje efektivitu a prosperitu těchto řešení. Proto je naší ambicí přenést model flexibilních pracovních prostor i do našich dalších nemovitostí v Praze, Varšavě i Bratislavě.

Přehled realitních fondů v Česku

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.