Síla poptávky po koupi bytu je u jejich koncových uživatelů dána především výhodností pořízení vlastního bydlení oproti bydlení v pronájmu. Od poloviny roku 2022 přitom výhodnost pronájmů oproti vlastnickému bydlení stabilně klesá, a to z důvodu růstu nájmů, mírné korekce cen nemovitostí i poklesu úrokových sazeb. Lze spočítat, že s aktuálním nájemným a cenami bytů se při sazbě hypotéky 4,5 procenta a nižší vyplatí jít bydlet opět do vlastního.

Jelikož hypotéky s touto sazbou již jedna banka nabízí a ostatní banky se k ní v průběhu roku budou postupně připojovat, lze předpokládat přesun poptávky směrem od nájmů k vlastnickému bydlení. Namísto „trendu“ nájemního bydlení se do titulků médií vrátí nízká dostupnost vlastního bydlení v Česku, způsobená pomalými územně plánovacími procesy a stavebním řízením.

Z pohledu investorů je rozhodující výnosnost nájmů, cena financování a budoucí vývoj cen nemovitosti. Díky rychlému růstu nájmů vzrostly výnosnosti v krajských městech již na 4,5 procenta ročně. Úrokové sazby hypoték již klesají ze svých vrcholů nad šesti procenty a na základě swapů (ceny peněz na mezibankovním trhu) lze předpokládat, že se průměrné sazby dostanou pod 4,5 procenta na konci roku 2024 a ke čtyřem procentům na konci roku 2025.

Pokud budeme počítat s růstem cen nemovitostí na úrovni inflace, dle aktuálního ekonomického výhledu o dvě až tři procenta ročně, vyjde nám, že nemovitosti budou opět jedním s nevýnosnějších typů aktiv, navíc s nízkým rizikovým profilem.

Při hypotéce s LTV (podílem výše úvěru k hodnotě nemovitosti) 65 procent se lze bavit o návratnosti vůči vlastnímu kapitálu na úrovních okolo osmi až 13 procent ročně. Pokud uvážíme, že se sazby spořicích produktů či státních dluhopisů budou pohybovat v intervalu dvě až 3,5 procenta za rok, investoři nebudou mít těžké rozhodování. Zaujmou-li navíc pozice včas, mohou očekávat i bonus v podobě dynamičtějšího zotavení trhu: základní scénář ČNB například počítá s růstem cen rezidenčních nemovitostí pro letošní rok o 4,3 procenta.

Přehled realitních fondů v Česku
Přehled realitních fondů v Česku

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist