Od Nového roku je Úřad práce o stovky pracovníků menší. Je to součástí transformace, která loni odstartovala. Stovky lidí přešly na jiné posty uvnitř úřadu, další pracovníci jej zcela opustili. Ti zbylí přitom hovoří o frustraci a únavě, mnozí zvažují odchod. Což může znamenat průtahy zejména při vyřizování sociálních dávek.

Jak HN zjistily, se začátkem roku úřad zrušil 605 tabulkových míst, což obnáší celkem 709 pracovníků. „Někde bylo na jedno služební místo více zaměstnanců, například kvůli zástupu za mateřskou či rodičovskou dovolenou nebo dlouhodobou nemoc,“ vysvětluje mluvčí úřadu Lukáš Kotlár.

Podle informací HN šlo zejména o místa v oblasti zaměstnanosti, kde pomáhají lidem najít práci nebo se rekvalifikovat. Tam nebylo tolik úředníků potřeba. Zhruba 150 pracovníků se přesunulo na jiné pracoviště, například na agendu nepojistných sociálních dávek, dalších 70 lidí se rozhodlo opustit úřad zcela dobrovolně.

Necelých 400 státních zaměstnanců je pak postaveno mimo službu, v úřednické mluvě jsou takzvaně v bazénu. Znamená to, že nyní mohou až šest měsíců čekat, zda se pro ně neobjeví někde ve státní správě jiné vhodné místo, dostávají přitom 80 procent základního platu.

„Předpoklad je, že se počet ještě o něco sníží tím, že se kolegové stále mohou hlásit na celou řadu otevřených pozic,“ říká generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof. Podle něj na personálních změnách úřad letos ušetří 400 milionů korun.

Podle jedné z dlouholetých úřednic však panují mezi zaměstnanci obavy z dalšího propouštění. To ale Krištof odmítá: „Další propouštění nečekám, dokonce nevím, jestli ještě nebudu kvůli ‚superdávce‘ nabírat, máme pořád víc otevřených pozic.“ Zmíněnou superdávkou má na mysli záměr ministerstva práce a sociálních věcí sloučit čtyři nejčastější sociální dávky do jedné.

Také ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v rozhovoru pro HN další propouštění nepotvrdil. „Otevřeně říkám, že s dalším snižováním zaměstnanců bych byl velmi opatrný, nerad bych totiž zjistil, že nám tito lidé chybí.“

Podle informací HN přesto vládne na úřadech atmosféra „zachraň se, kdo můžeš“ a k odchodu se odhodlávají i zkušenější pracovníci. To potvrzuje i bývalá ředitelka Úřadu práce Marie Bílková, nyní poradkyně v oblasti sociální politiky, k níž se nadále dostávají informace od bývalých podřízených.

„Mají pocit beznaděje,“ tvrdí Bílková a upozorňuje na velkou propast mezi tím, jak vidí transformaci vedení a jak ji pociťují řadoví pracovníci. „Pocity? Rezignace, frustrace, únava,“ souhlasí už zmíněná dlouholetá úřednice.

Krištof, jenž převzal vedení úřadu v září, upozorňuje, že ho přebral ve stavu, kdy byli lidé přetížení a úřad nebyl systémově nachystaný na současnou zátěž – zejména kolem výplaty sociálních dávek. „Makali o víkendech a přesčasech, vnímám velmi citlivě, že jsou přetížení a je potřeba jim pomoci,“ říká Krištof.

I proto nyní dochází k přesunům úředníků z agendy zaměstnanosti právě na sociální dávky. I v důsledku toho, že díky nízké nezaměstnanosti a velké nabídce míst se dařilo lidem najít práci. „Mrzí mě, že někteří skončili, doufal jsem, že se přesunou do dávek, kde jich máme málo,“ uvádí Krištof.

Přesun pracovníků v rámci úřadu kritizuje předsedkyně odborové organizace úřadů práce Simona Struhová. „Na posledních jednáních jsme upozornili, že agenda zaměstnanosti je přetížená a další nárůst nezaměstnanosti by znamenal nutnost posilování těchto agend.“

O nespokojenosti uvnitř úřadů hovoří i poslanec Aleš Juchelka (ANO), jenž je členem sněmovního výboru pro sociální politiku. „Z terénu vím, že se lidé začínají bouřit,“ říká.

„Celým překopáním dávkového systému čtyř dávek do jedné se úředníkům sice administrativně ulehčí, ale o to bude potřeba více lidí v terénu na vlastní sociální práci,“ soudí Juchelka. Pochybnosti o tom, jak transformace probíhá, mají i další poslanci a chtějí to řešit na dalším jednání sociálního výboru.

V letošním roce čeká úřady práce řada dalších změn, z nichž některé mohou úředníkům ulevit. Pokračovat bude digitalizace služeb: online půjde podat žádost o dávku v nezaměstnanosti a od poloviny roku začne úřad spolupracovat s Českou poštou. Tam bude možné podat žádost o dávku digitálně za asistence vyškoleného poštovního úředníka.

„Pomůže lidem podat žádost prostřednictvím online aplikace Jenda, projde s nimi celý proces a vytiskne jim potvrzení o odeslané žádosti. V červnu plánujeme začít s touto službou na první pobočce pošty,“ uvedl Krištof.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.