Evropská komise vyslyšela požadavek pobaltských zemí, Polska a také Česka, které volaly po omezení dovozu ruských a běloruských agrárních produktů na unijní trh. Ten podle místopředsedy komise Valdise Dombrovskise v minulém roce „výrazně narostl“, a to i z důvodu velmi nízkých cel. Zástupci EU se tak na summitu v Bruselu dohodli, že cla výrazně navýší.
Nově by tak tuna obilí, olejnin a z nich odvozených produktů měla být zatížená clem ve výši 95 eur nebo 50 procenty hodnoty. To ruské a běloruské agrární komodity prodraží natolik, že se stanou na evropském trhu prakticky neprodejnými. Opatření by se nemělo dotknout zboží, které směřuje přes Evropu do třetích zemí, například do Afriky nebo Asie.
„Uvítal jsem oznámení Evropské komise o uvalení, respektive navýšení cel na ruské komodity, primárně na obilí a olejniny. To je jedna z cest, jak rychle zabránit tomu, aby v Evropě takové obilí bylo. Notabene v situaci, kdy jde částečně o obilí Rusy ukradené na Ukrajině,“ kvitoval rozhodnutí český ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Ten byl spolu s některými resortními kolegy z dalších států EU signatářem dopisu, který komisi k takovému kroku vyzýval.
Zemědělci výrazně zlevňují, meziročně klesly ceny o pětinu
Návrh musí ještě kvalifikovanou většinou schválit zástupci členských států, což by se mělo stát na společném jednání v úterý nebo za měsíc. Záhy nato vstoupí zvýšení cel v platnost. Česko původně požadovalo úplný zákaz dovozů. Takový krok by však vyžadoval plný souhlas všech zemí. Navýšení cel je oproti tomu prosaditelné mnohem rychleji.
V loňském roce se na evropský trh dostalo 4,2 milionu tun obilovin, olejnin a odvozených produktů za 1,5 miliardy eur, tedy asi za 38 miliard korun. Česka se to týkalo minimálně. Z Ruska sem v loňském roce směřovalo zanedbatelné množství mražených ryb, ořechů, droždí či pohanky. Jiná je však situace v některých jižních zemích, jako je Itálie a především Španělsko.
Opatření přichází v době, kdy se Evropa rozhodla zpřísnit i podmínky pro dovoz některých zemědělských komodit z Ukrajiny. Importy kukuřice, drůbežího či medu bude moci Evropa omezit, pokud překročí určitou mez. Ta se však odvíjí od importů v letech 2022 a 2023, a je tedy nastavena poměrně vysoko.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist