Každá mince má dvě strany a to platí i v případě vyšší inflace a úrokových sazeb. Negativa této situace jsou zřejmá – eroze úspor, nižší investiční aktivita firem či sociální a politické napětí. Existují zde však i možné pozitivní aspekty, alespoň tedy v krátkodobém horizontu.
Jednak lidé kvůli vyšší inflaci intenzivněji řeší ochranu svých úspor, tudíž finanční gramotnost širší veřejnosti roste. Díky vyšší vzdělanosti a zájmu o investování dochází i k efektivnější alokaci úspor domácností. Rovněž jsme svědky výrazného snižování reálné hodnoty dluhů, a to jak zejména domácností a firem, tak i státního veřejného dluhu. A také je na pořadu dne problematika udržitelnosti důchodů. Vláda přišla s dlouhodobým investičním produktem a mírnou revizí důchodového systému, což vnímám jako pozitivní efekt.
Ze všech stran se na nás valí informace, že vyšší úrokové sazby jsou neakceptovatelné pro mladé rodiny, firmy a udržitelnost státního dluhu. Souhlasím s tím, pokud se bavíme o dlouhodobém horizontu, protože bez „přijatelnějších“ úrokových sazeb bude ekonomiku obtížné nastartovat na předcovidové tempo a vysoké úrokové sazby značně zatíží státní pokladnu. V krátkodobém až střednědobém horizontu na to však nahlížím optimističtěji.
Inflace v květnu klesne, na dvouprocentní cíl se ale nevrátí
Zaprvé: centrální banky využívají efektivní nástroj k omezování zadlužení domácností a firem, čímž dochází například ke korekci/stabilizaci cen na realitním trhu. Zadruhé: firmy se chovají obezřetněji a kladou důraz na zefektivnění podnikových procesů a efektivní alokaci kapitálu. Paradoxně z toho momentálně profitují zejména velké společnosti díky snížení nákladů pomocí automatizace a hlavně AI. Především firmy, které jsou intenzivně závislé na lidském kapitálu, jsou zatíženy přemírou byrokracie a regulacemi. Navíc na narůstající byrokracii a regulace lze pohlížet pozitivně, a to jako na téměř nepřekonatelnou bariéru pro vstup nové konkurence.
Zatřetí: kvůli vyšším úrokovým sazbám se do hry vrátily dluhopisy. Ty jsou základním pilířem penzijních fondů, což může v krátkodobém až střednědobém horizontu přispět ke zlepšení stability důchodového systému. Atraktivita dluhopisů dále může pomoci státu financovat klíčové oblasti, jako jsou dopravní infrastruktura, zdravotnictví, školství či energetika. A začtvrté: peníze začínají opět nabývat na hodnotě.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist