Uběhlo už téměř půl roku od chvíle, kdy Češi dostali možnost svobodně si investovat na penzi s daňovou výhodou po své vlastní ose. Dlouhodobý investiční produkt (DIP) si dosud založily jen nižší desítky tisíc klientů. Podle ředitelky Asociace pro kapitálový trh Jany Brodani se vše teprve rozjíždí, stejně jako kdysi ve Švédsku. „Švédové před lety založili velmi podobný produkt a také neviděli výsledky hned, chtělo to pár generací, aby se stal populární. A stejně to bude i u nás,“ říká Brodani s tím, že ve Švédsku má zainvestováno 90 procent dospělých a 70 procent dětí.
Začněme základní otázkou. Co je dlouhodobý investiční produkt?
Když se na to podíváme velmi zjednodušeně, tak z praktického pohledu je DIP určitá forma daňové evidence, která umožňuje využít daňový odpočet ve výši 48 tisíc od daňového základu. To však při splnění dvou podmínek. Zaprvé, musím investovat dlouhodobě, tedy po dobu alespoň deseti let, a zároveň minimálně do věku šedesáti let.
Existují již statistiky ohledně zájmu o tuto novinku? Podle našich informací je zatím menší, než se očekávalo.
My jsme například žádná velká očekávání neměli. Nepředpokládali jsme, že hned v lednu při uvedení DIP na trhu si jej začnou zakládat statisíce osob. V letošním roce proběhnou takové tři vlny. První vlnu tvořili takzvaní early adopters, tedy ti, kteří zavedení DIP vyhlíželi a i nám často psali, kdy si jej již budou moci založit. Druhá vlna by měla přijít někdy kolem června a července, kdy se budou měnit pravidla penzijního spoření. A další vlna proběhne pravděpodobně ke konci roku tak, jak tomu bývá u stavebního spoření. Lidé si budou rychle zakládat DIP, protože si uvědomí, že si mohou odečíst na daních těch 48 tisíc.
Velmi ráda uvádím příklad Švédska jako země, která je velmi úspěšná v investování. V investičních fondech tam má zainvestováno 90 procent dospělé populace a 70 procent dětí do osmnácti let. Švédové před lety založili velmi podobný produkt, jako je DIP – jednoduchou daňovou výhodu. A také neviděli výsledky hned, chtělo to pár generací, aby se produkt stal populární. A stejně to bude i u nás. Neuvidíme zázraky hned, ale bude to chtít určitý čas. Jsem přesvědčená, že například za dvacet let bude DIP z hlediska finančního zajištění na stáří považovaný za revoluční věc.
Kdo je cílovou skupinou DIP – jsou to zkušenější investoři, nebo i začátečníci?
Když se DIP projednával, tak se tyto otázky objevovaly velmi často. A rozhodně se nedá říct, že DIP je určený pouze pro zkušené investory, je totiž pro kohokoliv. Důvodem je, že nabízí velké množství investičních nástrojů. Lidé mohou mít své finanční prostředky například ve velmi jednoduchém investičním fondu, ale zkušenější investoři si mohou zvolit i akcie či dluhopisy.
Když se podíváme na další členění, je DIP spíše pro bohatší klientelu, nebo může být zajímavý pro všechny? A mohou si jej založit i živnostníci?
Na začátku zavedení DIP se rozšířila mýlka, že je určený pouze pro bohaté. Netuším, kde se tato informace vzala, ale rozhodně to není pravda. DIP je výhodný v tom, že mi umožňuje uplatňovat si daňovou výhodu již od první koruny. Proto si do něj nemusím posílat žádné velké částky. Úplně jednoduše je tedy pro kohokoliv, kdo má nějaké finanční prostředky, které si může dlouhodobě ukládat. A nemusí to být pouze zaměstnanci, DIP si mohou založit také živnostníci, kteří mají odpočet založený na příjmech.
Vybrat si správného poskytovatele DIP nemusí být pro každého zcela snadné. Pokud je daný poskytovatel zapsaný u ČNB, je to nějaká záruka?
Poskytovatelem může být banka, investiční společnost či obchodník s cennými papíry. To jsou všechno subjekty, které u ČNB procházejí vcelku náročným licenčním řízením. A to, že mají licenci a podléhají dohledu regulátora, slouží jako určitá úroveň ochrany.
A dala byste nám tip, jakého konkrétního poskytovatele si vybrat?
Poskytovatelů je opravdu hodně a záleží na každém zvlášť, jakého poskytovatele si zvolí. Ani zaměstnavatelé, kteří na DIP přispívají, nemohou nutit své zaměstnance uzavřít si produkt u nějakého konkrétního poskytovatele. Je to volba každého, zda si zvolí banku, kde má již bankovní účet, či investiční společnost, která mu spravuje dosavadní investice.
Když si vyberu poskytovatele, přichází na řadu sestavení portfolia. Jak ho ideálně poskládat?
To je opět velmi individuální záležitost. DIP je ve své podstatě investice, a proto je nutné vyplnit si před jeho založením investiční dotazník. Ten slouží jako velmi dobrý nástroj ke zjištění, jaký investor vlastně jsem. Někdo je dynamický typ investora a chce si koupit konkrétní akcie, zatímco jiný si uvědomuje, že investicím příliš nerozumí, a tak si zvolí radši méně rizikové nástroje. A právě v tom je výhoda DIP. Oproti doplňkovému penzijnímu spoření nebo penzijnímu připojištění přinesl právě flexibilitu. Už si nemusím vybírat pouze nějaké předdefinované portfolio, ale mohu si ho sestavit podle svých preferencí.
A abychom nezapomněli na oblíbené téma, kterým jsou kryptoměny. Mohu si dát do portfolia například i ETF –burzovně obchodované fondy na bitcoin – nebo nemovitostní fond?
Zákon nepředepisuje podkladová aktiva fondů, a proto si mohu vybrat klidně ETF, ať už je ve formě veřejně obchodovaných akcií, nebo je to investiční fond. U nemovitostí je odpověď totožná. Mohu si vybrat investiční fond, který pak nakupuje různá aktiva, kterými mohou být i nemovitosti.
Zájem o DIP je vlažný. Nepodporují ho firmy a s reklamou se nepřetrhly ani finanční instituce
Jaké se u DIP platí poplatky a na co si dát pozor?
Jednak může být nějaký druh poplatků přímo u DIP a poté jsou poplatky spojené s aktivy zahrnutými do DIP. Podle mých informací si většina poskytovatelů poplatky související přímo s DIP neúčtuje. Je tak třeba platit pouze poplatky z investičních instrumentů, které jsou součástí DIP. A ty se samozřejmě liší.
Jak postupovat v případě změny poskytovatele? Vyplývají ze změny nějaké negativní důsledky?
Když měním poskytovatele a finanční prostředky mi zůstávají na nějakém konkrétním DIP, zůstává mi také daňová výhoda. Je však třeba brát v potaz lhůtu deseti let. Dejme tomu, že mám DIP založený například pět let a rozhodnu se změnit poskytovatele. Finanční prostředky tak převedu k novému poskytovateli na nový DIP. Daňovou výhodu sice vracet nemusím, ale začíná mi od znova běžet minimální lhůta. Předchozích pět let, během kterých jsem investovala, mi tak nikdo nezohlední a já musím investovat dalších alespoň deset let.
Pojďme se podívat na možnosti ukončení DIP. Jaký je správný způsob – mohu si vybrat nastřádané peníze najednou, nebo je musím čerpat postupně?
Zatím nejsou specifikována žádná konkrétní pravidla. Platí, že jakmile splním podmínku minimálního investičního horizontu v rozsahu deseti let a věku alespoň šedesát let, mohu si peníze začít vybírat. Probíhají diskuse, že DIP by měl být ukončen pouze formou renty. A s tím já určitě nesouhlasím. Jeho smyslem je přece zajištění na stáří. A renta nemusí být jediný správný způsob, jak se zajistit na stáří. Co když si budu chtít na důchod pořídit dům v cizině nebo zrekonstruovat byt do bezbariérové podoby? Způsoby ukončení určitě nemá smysl omezovat na jedinou správnou variantu.
A když si peníze vyberu předčasně, čekají mě nějaké sankce?
Zjednodušeně řečeno je prostě třeba akorát dodanit daňovou výhodu. Setkávám se s tím, že lidé mají představu, že jsou jejich peníze v DIP nějak zamčené. Tak to ale určitě není. Je to totožné, jako když investuji mimo DIP, akorát jsem prostřednictvím daňové výhody motivovaná investovat dlouhodobě. Samozřejmě mohou v životě nastat situace, kdy je nutné vybrat prostředky předčasně. A to je samozřejmě možné, jen je nutné vypořádat se s daňovým hlediskem.
Na druhou stranu to považuji za velmi dobrý prvek, který může přinést zásadní změnu. Člověk se může rozhodovat mezi tím, zda bude pokračovat v investování, nebo si peníze vybere a koupí si například nové auto. Při představě, že by musel podávat daňové přiznání, si pořízení nového auta ale radši rozmyslí a setrvá u svého investování na penzi.
Celý rozhovor naleznete na Herohero nebo Gazetistu. Pokud si chcete udělat ve financích pořádek, navštivte naši investiční konferenci, kde se dozvíte, jak se připravit na penzi, kdy si vzít hypotéku, jak investovat dětem nebo podle čeho vybírat dluhopisy.
Můžete odebírat také newsletter Peníze HN.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist