Český trh komerčních nemovitostí zůstává i po posledních ekonomicky náročných letech mimořádně stabilní. Odolnost prokázal vůči nedávným globálním šokům, jako byly pandemie covidu-19, vzestup inflace, vysoké úrokové sazby a geopolitické napětí spojené s válkou na Ukrajině. To zvyšuje důvěru investorů v realitní fondy, což potvrzují i silné přílivy kapitálu v posledních měsících.
Jedním z hlavních důvodů cenové stability na českém realitním trhu je v mezinárodním měřítku výjimečně vysoký podíl domácího kapitálu – až 80 procent komerčních nemovitostí je drženo českými investory. Tento faktor pozitivně přispívá ke stabilitě trhu, protože čím vyšší podíl mají zahraniční investoři, tím je trh náchylnější k cenovým výkyvům v horších časech. Zahraniční kapitál má totiž tendenci stahovat se v krizích domů.
Stabilita má však i své stinné stránky. Při srovnání s dynamickými trhy, jako je Polsko, jsou výnosy z českých nemovitostí nižší. Tuzemský realitní trh totiž čelí výzvám spojeným s nedostatkem nových kvalitních projektů, který je způsoben především byrokratickými bariérami.
Dalšími důvody, proč domácí výnosy klesly méně než v jiných středoevropských zemích (a jsou tedy stabilnější), je omezená velikost českého realitního trhu a vysoká likvidita domácích investorů. Vysoké úrokové sazby navíc některé zahraniční realitní fondy donutily k prodeji části majetku, což tlačí ceny nemovitostí za hranicí Česka dolů.
Výnosy realitních fondů začínají růst. Na dvojciferné zhodnocení si mohou sáhnout už i drobní investoři
Tato situace je však zase příležitostí pro české realitní fondy k výhodným nákupům nemovitostí v zahraničí. Prioritním trhem, kde české fondy hledají vyšší výnosy uspokojující očekávání investorů, se stalo stabilní a proevropsky orientované Polsko. V hledáčku se ale nově ocitají i donedávna cenově nedostupné západní trhy jako Německo a Rakousko.
I když domácí cenová stabilita znamená nižší výnosy, nabízí dlouhodobým investorům velkou míru bezpečí, což je zvláště důležité v období ekonomické nejistoty. Tento trend bude pravděpodobně pokračovat i v nadcházejícím roce, přičemž české realitní fondy budou hledat rovnováhu mezi stabilitou a výnosem prostřednictvím akvizic zejména v zahraničí. Pro investory, kteří hledají jistotu a dlouhodobou návratnost, by tak přední české realitní fondy, které jsou dostatečně sektorově i geograficky diverzifikované, měly i nadále zůstat atraktivním investičním nástrojem.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist