Technicky to pro vládu není složitá situace. Když se prezident republiky Petr Pavel rozhodne vetovat rozpočet na příští rok, stačí jeho stanovisko poslat poslancům, deset dní počkat a při nejbližší příležitosti „zákon roku“ schválit. Potřebných 101 hlasů koalice i po odchodu Pirátů stále má. V případě, že hlava státu veto neuplatní a rozpočet „jen“ nepodepíše, ušetří si koalice vedená premiérem Petrem Fialou i zmíněné jedno hlasování navíc.
Pokud vládní strany, které se na podobě rozpočtu za cenu mnoha kompromisů nakonec shodly, budou držet při sobě, nemá Pavel žádnou možnost přijetí rozpočtu zamezit. Naše ústava prostě prezidentovi tak silné páky nedává a prim hraje vláda. Samotným vetem tudíž prezident zemi do rozpočtového provizoria, které by chod státu vážně ovlivnilo, dotlačit nemůže. Času na jeho přehlasování bude po třetím čtení rozpočtu stále dost.
Proč tedy panuje ve vládě nervozita a proč se premiér i ministr financí snaží tlačit na ekonomické poradce prezidenta, aby mu veto rozpočtu nedoporučovali? Tlak je to přitom tak nevybíravý, že podle informací HN vedl k rezignaci jednoho z nich na členství v Národní rozpočtové radě vlády (NERV).
Co se dočtete dál
- Proč vládě veto rozpočtu vadí, když ho její poslanci mohou snadno přehlasovat
- Jak probíhá ping-pong mezi Hradem a Strakovkou a ministerstvem financí
- Čím ještě může „strážce kasy“ prezidenta přesvědčit k tomu, aby rozpočet podepsal.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.