Eurozóna je spolek bohatých a nutno říci, že i robustně zadlužených zemí v poměru k HDP. V popředí je dlouhodobě Řecko se zbytkem jihu Evropy a situace se horší. Ze zemí bez eura je na tom nejhůře Maďarsko, Česko je někde uprostřed.
A teď trocha čísel. Z osmičky nejvíce zadlužených států platících eurem jsou jen dva (Belgie a Rakousko), které nepatří do takzvaného jižního křídla. Řecko (164 procent), Itálie (137 procent), Francie (112 procent) a Španělsko (105 procent) mají svůj veřejný dluh vůči HDP daleko nad 100 procenty. Portugalsko tam neomylně míří, Kypr má „jen“ 74 procent.
Země mimo eurozónu si vedou relativně dobře. Bulharský dluh je jen 22 procent HDP, polský 48 procent, rumunský 47 procent a Česko se pohybuje těsně pod 45 procenty. Pro srovnání, dluh USA vůči HDP dosahuje neuvěřitelných 132 procent. Předlužená je i Čína, jejíž dluh dosahuje 90 procent.
Relativně nízká inflace, vysoký dluh a slabý ekonomický růst identifikují převážnou většinu zemí EU. U některých států se však do tohoto toxického mixu přidává také fiskální neukázněnost. Bude-li se Německo pohybovat v blízkosti 62 procent dluhu vůči HDP jako nyní, trhy budou věřit, že zadlužené státy svým závazkům dostojí. V opačném případě poletí výnosy z dluhopisů raketově nahoru a náklady na obsluhu dluhů jednotlivých zemí s nimi.
Jak z toho ven? Lékem je pouze revize výdajů, redukce těch zbytečných a zatěžujících a především nastavení výdajů na nízký růst. Evropská ekonomika totiž dlouhodobě dosahuje spíše velmi nízkého růstu, ale rozpočty počítají s výrazně vyšším číslem a to se musí změnit.
Průměrné zadlužení eurozóny je na 89 procentech HDP. Problém je, že relativně disciplinované země jsou především ty malé a střední, zatímco ty velké jsou předlužené.
Na základě reformovaného paktu stability tlak EU na lepší hospodaření zemí bude sílit. Kombinace geopolitické nejistoty, pomalého růstu a malé fiskální disciplíny vytváří podmínky, které mohou ohrozit udržitelnost dluhů eurozóny jako celku. Týkat se to bude především těch států, jejichž zadlužení je vyšší než 60 procent a roční schodek státního rozpočtu přesahuje tři procenta HDP.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist