Úspěšně dokončené projekty energetických úspor mohou zřizovatelům škol, nemocnic a úřadů ušetřit miliony korun ročně za elektřinu, plyn nebo vodu. Podle dodavatelů takzvaných EPC projektů (Energy Performance Contracting), kteří garantují úspory za energie dosažené modernizací objektů a energetickým managementem, jsou v Česku stále tisíce veřejných budov, které nejsou energeticky efektivní a neodpovídají dnešním standardům. Z dat Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) vyplývá, že se v Česku za poslední tři dekády modernizovalo asi 1500 budov. Jejich provozovatelé díky tomu ušetřili přes šest miliard korun.
„Podle našich propočtů lze díky EPC ve veřejných budovách ušetřit až 20 miliard ročně, což je v době konsolidace veřejných financí velmi zajímavá částka,“ řekl Kamil Čermák, předseda představenstva a generální ředitel skupiny ČEZ ESCO. Ta se v rámci největší tuzemské energetické společnosti zaměřuje na zelenou energetiku. Patří pod ni také energeticky úsporné EPC projekty, které firma vedle Prahy realizuje rovněž v řadě regionů. Nejvíce je práce pod ČEZ ESCO spadající firmy ENESA vidět v Pardubickém a Moravskoslezském kraji, které už díky tomu ušetřily na energiích téměř miliardu korun.
Pro úspěšný rozjezd energeticky úsporných projektů je důležitá politická podpora. Pokud má region o EPC projekty zájem, uskuteční se zpravidla na krajské úrovni klasické výběrové řízení. Těch se pravidelně účastní firma ENESA, dalšími hráči na trhu jsou třeba D-energy, Enetiqa nebo Amper Savings.
ENESA letos například ve zmíněném Pardubickém kraji začala s další etapou EPC projektů v několika školách a dalších veřejných budovách. Ve městě Žamberk se k modernizaci gymnázia, střední a základní školy přidá ještě budova odborného léčebného ústavu.
„Nový projekt je výjimečný výkonem fotovoltaických elektráren, které využívají bateriová úložiště. Navazuje na předchozí energeticky úsporné modernizace, jež nám už od roku 2006 přinášejí souhrnnou úsporu nákladů na energie za více než 700 milionů korun,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).
Největší investicí je výměna starých plynových kotlů za výkonné kondenzační kotle a výstavba fotovoltaiky v sedmi objektech a areálech s celkovým výkonem 1,2 MWp. Dojde také k výměně osmi tisíc svítidel za energeticky úsporná LED. Stavební práce začaly na podzim, hotovo bude v prosinci 2025. Od roku 2026 potom ENESA po dobu 12 let smluvně garantuje úspory ve výši 12,6 milionu korun bez DPH ročně.
Stejně jako v Pardubickém kraji je ČEZ ESCO aktivní v kraji Moravskoslezském. Zde už celkové úspory v projektech, jejichž zadavatelem je krajský úřad, činí zhruba 200 milionů korun. Energetické úspory mají podporu také hejtmana Josefa Bělici (ANO). Ten je jejich propagátorem také jako primátor Havířova. Letos se v tomto městě rozjel vůbec největší EPC projekt na severní Moravě, který se týká celkem 22 budov v majetku města. Ty se do roku 2025 zateplí, instalují se na nich solární panely a zmodernizuje se vzduchotechnika i osvětlení. Investice mají snížit náklady města na teplo a elektřinu o 15,4 milionu korun ročně. Provozní náklady tak do roku 2035 klesnou podle plánů oproti současnosti o více než dvě pětiny.
Jedním z velkých projektů v Moravskoslezském kraji se pro ČEZ ESCO může stát dekarbonizace největšího tuzemského hutního podniku Třinecké železárny. Společnost se do ní chystá do roku 2030 investovat až 40 miliard korun. ČEZ už se zde dříve na energeticky úsporných projektech podílel.
Největší část energeticky úsporných opatření momentálně připadá na nemocnice. Za důležitý milník v jejich rozvoji lze podle Kamila Čermáka považovat letošní zřízení meziresortní pracovní skupiny na ministerstvu zdravotnictví. Jejím úkolem je rozšířit EPC projekty do nemocnic v celém Česku. Tvoří ji zástupci ministerstva životního prostředí, ministerstva financí a dále Svazu moderní energetiky či APES. „Skupina nedávno zveřejnila metodiku EPC projektů ve zdravotnictví s konkrétními návody, jak při implementaci EPC postupovat. Včetně toho, jaká je jejich personální nebo časová náročnost,“ vyzdvihl Čermák z ČEZ ESCO.
Právě v nemocnicích je možnost úspor největší, protože mají kvůli 24hodinovému provozu velkou spotřebu elektřiny, plynu i vody. ČEZ letos dokončil rozsáhlý projekt v pražské Nemocnici Na Homolce, který má každoročně přinést úsporu 30 milionů korun. Vedle toho má za sebou i velké EPC projekty v oblastních nemocnicích v Karlových Varech a Mladé Boleslavi. Ve středočeském městě, kde sídlí automobilka Škoda Auto, realizovala ENESA energeticky úsporný projekt, který spotřebu energií v nemocnici sníží o pětinu. Za 10 let trvání má zdravotnické zařízení uspořit 80 milionů korun.
Ještě před rokem 2022, kdy se „utrhly“ ceny energií směrem nahoru, dokončila svůj EPC projekt nemocnice v Karlových Varech. Za dva roky (od 2019) snížil provozovatel náklady na elektřinu, teplo a vodu o 32 procent. Úspory byly dokonce o více než milion korun větší než původní předpoklady a dosáhly 11 milionů korun. Úspory má nemocnice od ENESA garantované až do roku 2029. ENESA již takto modernizovala v Česku a na Slovensku 13 nemocnic.
Článek vznikl ve spolupráci se společností ČEZ ESCO
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist