V Česku máme obecně tendenci svádět naše vlastní problémy na druhé. V zaměstnání, ve společnosti i v politice slýcháme často variaci na větu: „My za to nemůžeme, to oni.“ Poradit umíme, postěžovat si taky, ale k vlastní odpovědnosti, notabene, když nás to něco stojí, se moc nehlásíme.
Nyní to sledujeme v případě bez nadsázky existenčním. Skoro všichni v Česku po zvolení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dává najevo, že USA nebudou dál garantovat naši bezpečnost, naříkají: „Evropa je slabá, Evropa selhala, Evropa fuj.“ Jako by byla Evropa nějaká externí entita, která nás, nebohé oběti dějin, zase potopila.
Co se dočtete dál
- Co Česko udělalo v obraně špatně nebo nedostatečně?
- Kdo může za to, že si z nás v Moskvě mohou utahovat?
- Co je nutné udělat, abychom se stali obranyschopnou zemí?
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.








