Americká ekonomika vykazuje zvlášť od covidu dvě velmi negativní nerovnováhy, které v našich končinách rozhodně nejsou neznámé. Jde o takzvaný twin deficit, tedy schodek veřejných financí spolu s deficitem běžného účtu platební bilance. Ten první má za následek vysoké zadlužení, s nímž příliš nezamávala ani poslední inflační perioda, ten druhý zase ukazuje, že v mezinárodním obchodě se zbožím se USA příliš nedaří.
Oba tyto deficity mají jedno společné, a sice vedou k rostoucí závislosti na dovozu a ochotě věřitelů. Oba si zasluhují pozornost, i když dolar je stále hlavní rezervní měnou umožňující oba negativní trendy dál prolongovat. Nikoliv však nekonečně.
Americká administrativa se evidentně rozhodla řešit oba zmíněné trendy pomocí předem avizovaného zvyšování cel, což neznamená nic jiného, než že zvýšila daně. Zaplatí je spotřebitel ve vyšších cenách zboží a část nákladů ponese pravděpodobně i dovozce, který bude pod tlakem snížit si marži. Ačkoliv způsob provedení je velmi netradiční, neměl by s ohledem na předchozí funkční období prezidenta nikoho překvapovat. Jeho cílem je získání co největších výhod při jednání, nikoliv na všechny (v zahraničí) vytvářet pozitivní dojem.
Odpovídá tomu i aktuální odklad recipročních cel o 90 dnů, který nechává všechny možnosti řešení otevřené. Od eskalace až po uvolnění obchodu, které by znamenalo odstranění přetrvávajících netarifních překážek fungujících v řadě případů více restriktivně než cla samotná. Záležet ovšem bude zejména na schopnosti každé jednotlivé země s USA vyjednávat. A totéž platí i v případě Číny, která vztahy s USA v posledních dnech poněkud vyhrotila.
V tomhle šílenství není metoda: Trump pozastavil svá cla. Co musíme udělat, aby nám to nakonec bylo jedno?
Nakolik bude tato nová americká daňová politika úspěšná, lze zatím jen spekulovat. Způsob i provedení mohou být z našeho pohledu dramatické, krátkodobé dopady na finančních trzích šokující, avšak jistou šanci na úspěch z pohledu v úvodu naznačených cílů určitě má. Lze se jistě přít o clech jako škodlivém nástroji, avšak stále jsou jen jednou z řady daní, které každá země více či méně využívá. Pokud se pod hrozbou cel povede celkově uvolnit i mezinárodní obchod, nebude to zdaleka tak zlé, jak medializované černé scénáře napovídají.
Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist