Španělský výpadek přenosové sítě je oprávněně diskutované téma. Škody podobných výpadků v dalších zemích EU by byly obrovské. Zpráva španělského ministerstva pro ekologickou transformaci, které za hlavního viníka označilo provozovatele tamní přenosové soustavy, mě nepřekvapila. Potvrzuje se, že socialisticko-zelená vláda bude zahlazovat důsledky své nesmyslně ukvapené politiky odstavování jaderných a fosilních zdrojů a utopického propagování fotovoltaiky co nejvyšší rychlostí. Vytvořila tak nebezpečný příklad a navýšila riziko, že se podobné výpadky, pokud se nevrátíme k pragmatismu, mohou stát i jinde v Evropě.

Ve stejné době vyšlo i stanovisko samotného provozovatele španělské přenosové sítě, které je mnohem stručnější a za hlavního viníka označuje chybné řízení obnovitelných zdrojů (OZE). Je mnoho důvodů, proč kratší, precizní technická zpráva dává věrohodnější obraz skutečnosti.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké byly hlavní příčiny španělského blackoutu?
  • Jak se mýty o levné zelené energii stávají realitou?
  • Co ukazují náklady na integraci obnovitelných zdrojů do energetických sítí?
  • Proč se Španělsko stalo příkladem pro ostatní evropské země ve své energetické politice?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.