Demokracie je komplikovaný proces vládnutí, v němž se zdá být čím dál složitější najít funkční vládnoucí většinu a zároveň menšinu, která se nebude cítit ohrožena a bude většinu respektovat. Už proto, že se jednou může stát sama tou vládnoucí většinou. Přinejmenším takového dojmu musí nabýt nestranný pozorovatel – nejlépe světovým děním posledních let netknutý mimozemšťan –, který by se podíval na to, co se v posledních dnech děje v demokratických zemích na dvou stranách zeměkoule, tedy ve Francii a v Jižní Koreji.

V případě obou zemí se demokratické režimy dostaly do patu chybným rozhodnutím demokraticky zvolené hlavy státu. Francouzský Emmanuel Macron vyhlásil v létě „nevynucené“ parlamentní volby, čímž způsobil, že k sobě našly cestu krajní levice a krajní pravice, které teď blokují vytvoření funkční vlády a fakticky tak paralyzují jednu z nejdůležitějších evropských demokracií v době, kdy by bylo naopak záhodno Evropu a její postavení ve světě posilovat.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Korejský prezident Jun Sok-jol byl pod ještě větším tlakem domácích událostí než jeho kolega Macron a zvolil ještě drsnější řešení – vyhlásil stanné právo, které nakonec trvalo jen šest hodin, protože jihokorejská demokracie zafungovala tak, jak nejlépe mohla. V době psaní tohoto textu se v Jižní Koreji řešilo, jak prezidenta donutit odstoupit nebo ho odvolat, protože překročil všechny myslitelné meze – kromě střelby do demonstrantů, což se naposledy dělo při posledním vyhlášení stanného práva v Koreji před čtyřiačtyřiceti lety.

I když si francouzská nebo jihokorejská demokracie podle všeho s těžkou situací nějak poradí, aniž by to ohrozilo podstatu demokratického státu jako takovou, přicházejí chyby jejích lídrů v nejméně vhodnou dobu pro celkový globální stav liberální demokracie. Dělají tak radost autoritářským vládcům, kteří na podobné chyby čekají a umějí jich náležitě využít.

Většina evropských i asijských demokratů s obavami čeká na nástup staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu. Jeho personální návrhy a plány zatím ukazují, že americká demokracie bude mít co dělat sama se sebou a nebude mít příliš času, chuti a energie starat se o to, co bylo podstatou amerického leadershipu demokratického světa po roce 1945: o budování a udržování globální koalice demokratických zemí.

Evropané jsou navíc pod přímým tlakem Ruska a nová americká administrativa se bude snažit jejich jednotu spíš narušit než podpořit, například vyjednáváním o ekonomických výhodách pro jednotlivé země. 

V Asii se zase rozpíná komunistická Čína. Moskva a Peking spolu s Teheránem a Pchjongjangem zatím vytvářejí čím dál pevnější a propletenější spojenectví, které přímo útočí na podstatu mezinárodního systému, který se tu utvářel po porážce nacismu a japonského imperialismu.

Globálně by tak nyní bylo spíš potřeba, aby se spolupráce a spojenectví demokratických zemí posilovaly, aby třeba Jižní Korea víc materiálně podpořila bojující Ukrajinu a upevňovala spolupráci s Japonskem nebo aby Evropa a USA společně čelily tlaku Číny na změny v různých mezinárodních organizacích.

Místo toho globálně demokracie oslabují, a to do velké míry pod tlakem chyb vlastních lídrů, kteří – pravda – kličkují v minovém poli slabého ekonomického růstu, nacionalismu a populismu. Navíc, mění se podstata světového mocenského soupeření, místo otevírání hranic a liberalizace ekonomiky se svět uzavírá a čím dál větší roli hraje v mezinárodních vztazích hrubá síla na úkor pravidel, která se státy zavázaly dobrovolně dodržovat.

Liberální demokracie tak prožívá globálně nelehké období, a to v relativně krátké době poté, co si prošla otřesem během finanční krize, kdy se začalo ve velkém pochybovat, zda demokracie a kapitalismus mohou dále vůbec fungovat.

Pro státy, jako je Česko, je v této situaci jediný možný recept, který zajistí do budoucna alespoň relativní prosperitu a hlavně bezpečí: Neexperimentovat jako třeba Rumuni s krajně pravicovými, až fašistickými variantami domácí politiky prosazujícími izolaci a naopak podpořit větší spolupráce v rámci EU a NATO, tedy se státy, které mají podobně definované hodnoty a které jsou ochotné sdílet například náklady na obranu. Jen vzájemnou podporou a spoluprací budou demokratické země v blízké budoucnosti zvládat možná ještě vážnější krize.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist