Vlastník České pojišťovny, italská skupina Generali, posiluje ve střední Evropě. Naplňuje tak plán opustit méně výdělečné trhy na západě Evropy a zaměřit se na země, z nichž některé bývaly součástí Rakouska-Uherska.
"Středoevropský region je naprosto zásadní pro další rozvoj skupiny," řekl včera generální ředitel Generali CEE Holdingu Luciano Cirinà na setkání s novináři ve slovinském hlavním městě Lublani.
Minulý měsíc se italská skupina dohodla na koupi pojišťoven ve Slovinsku a Polsku právě prostřednictvím své divize Generali CEE. Ta sídlí v Praze a zastřešuje byznys ve dvanácti zemích, od Česka po Balkán a Rusko. Ve Slovinsku získá italský holding třetí největší pojišťovnu − Adriatic Slovenica. To posune Generali z pátého na druhé místo na tamním trhu.
V Polsku kupuje Generali CEE pojišťovny Concordia Capital a Concordia TUW, životní a neživotní pojišťovny. Nákupy v obou zemích posílí celkovou pozici Generali na trhu, který zahrnuje pojištění majetku a odpovědnosti.
Obě akvizice ovšem musí ještě schválit regulátoři a antimonopolní úřady. Generali finanční podrobnosti o transakcích nezveřejnila.
V úterý ve Slovinsku manažeři holdingu detailněji vysvětlili své záměry. Generali by v regionu ráda koupila ještě další byznysy, zejména v oblasti neživotního pojištění. "V naší skupině dochází skutečně k přeskupení kapitálových investic," řekl HN Cirinà.
Generali v Lublani také oznámila partnerství s italskou bankou UniCredit pro celý východoevropský region. Společně zde ve svých pobočkách chtějí prodávat bankovní a pojišťovací produkty.
Posílení středoevropských byznysů je součástí tříleté strategie, vyhlášené na sklonku roku 2016 Philippem Donnetem, generálním ředitelem celé italské pojišťovací skupiny Generali. Protože dlouhé období nízkých úrokových sazeb v Evropě snižuje výnosy z investic, ze kterých pojišťovny platí pojistky a penzijní připojištění, tlačí management Generali na posílení výnosných trhů, vyšší efektivitu a úspory. Proto se také zbavuje pojišťovacích aktivit na trzích, které jsou méně ziskové. Skupina už prodala nebo prodává divize například v Belgii, Nizozemsku, Irsku a Lichtenštejnsku.
Generali vidí ve střední a východní Evropě velké možnosti. Východoevropané bohatnou, kupují auta a nemovitosti, připojišťují se na důchod, tamní firmy pojišťují úvěry a zboží.
Podle hlavního ekonoma Generali CEE a bývalého guvernéra ČNB Miroslava Singera je v Česku a v dalších postkomunistických zemích pojištěnost obyvatel stále nižší než v západní Evropě. Tuzemsko bylo až do letošního začlenění rakouského trhu do Generali CEE největším byznysem holdingu. Podíl pojistného na HDP činí v České republice asi 3,2 procenta, v Evropské unii 7,6 procenta.
Když generální ředitel Donnet před rokem a půl vysvětloval svoji obrannou strategii proti nízkým sazbám, řekl, že skupina Generali musí "být na trzích s lepší výkonností". Nejméně z jedné miliardy eur, kterou prodeje v Belgii a jinde vynesou, pak může koupit pojišťovny v zemích, kde lze dosáhnout významného tržního podílu.
Součástí reorganizace je také začlenění rakouského byznysu do divize Generali CEE. Generali je v Rakousku mezi pojišťovnami trojkou.
Zaměření na střední a východní Evropu má v Generali historické kořeny. Firma vznikla v roce 1831 v Terstu, kde začala s pojišťováním zboží procházejícího nejdůležitějším přístavem tehdejšího Rakouského císařství. Již v druhém roce po vzniku Generali otevřela pobočky ve Vídni, Budapešti a Praze a stala se klíčovým hráčem v celém regionu. V secesním Paláci Generali na nároží Václavského náměstí a Jindřišské ulice v Praze začínal v roce 1907 kariéru pojišťovacícho úředníka spisovatel Franz Kafka.
V minulém století se Generali stala největší pojišťovnou v Itálii a následně i globální korporací. V současnosti je skupina zastoupena v 60 zemích od Brazílie až po Rusko a dosahuje více než 60 miliard eur ročních příjmů z pojistného. Podle žebříčku časopisu Forbes je 13. největší pojišťovnou na světě. Na prvních třech místech jsou čínská skupina Ping An a evropští rivalové Allianz a AXA.
Česko je pro byznys Generali důležité. V retailovém pojišťovnictví je zde největší díky České pojišťovně i vlastní značce Generali Pojišťovna. V lednu 2015 skupina dokončila koupi zbývajícího podílu ve středoevropském holdingu. Ten několik let vlastnila spolu s finanční společností PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Od něho Generali získala také minoritní podíl v ruské pojišťovně Ingosstrach, trojce na tamním trhu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist