Přes deset let je v čele zemědělské dvojky v Česku, a tedy i jedním z nejdůležitějších lidí v tuzemském agrobyznysu. Přesto Skot Iain Dykes veřejně téměř nevystupuje. Nyní poskytl HN velký rozhovor, ve kterém popisuje, jak se z britských ostrovů dostal do Česka a do čela skupiny Spearhead, mluví o rozbouřených cenách komodit i o tom, jak zemědělství změní moderní technologie.

Ve Spearheadu nedávno zažil i změnu akcionářů.  Vídeňská investiční společnost Accession Capital Partners skupinu koupila v půlce listopadu od investičního fondu Paine Schwartz Partners. „Důležitá zpráva od našich investorů je ta, že jsou otevření novým akvizicím, a máme hledat, co je na prodej,“ říká Dykes, který v Česku řídí firmu hospodařící na 25 tisících hektarech.

HN: Vyrůstal jste ve farmářském prostředí, je to důvod, proč se teď věnujete zemědělství?

Ano. Od dětství jsem věděl, že chci v tomto odvětví pracovat. Nejdřív jsem jako malý pracoval na naší farmě, pak jsem zemědělství studoval. Britské farmy jsou ale menší, je tam jiný systém. Například naše rodina nemá žádné zaměstnance a hospodaří zhruba na 300 hektarech. Na kopci paseme krávy a ovce na maso. Doteď tam pracuje můj otec a starší bratr. Máme ale různé názory i nápady, proto jsem věděl, že bude lepší, když budu dělat jinde. Když jsem hledal práci, tak jsem se seznámil s Tomem Greenem, bývalým vlastníkem Spearheadu, začal jsem s ním spolupracovat v Británii a pak jsem se přestěhoval sem.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se