Přes deset let je v čele zemědělské dvojky v Česku, a tedy i jedním z nejdůležitějších lidí v tuzemském agrobyznysu. Přesto Skot Iain Dykes veřejně téměř nevystupuje. Nyní poskytl HN velký rozhovor, ve kterém popisuje, jak se z britských ostrovů dostal do Česka a do čela skupiny Spearhead, mluví o rozbouřených cenách komodit i o tom, jak zemědělství změní moderní technologie.

Ve Spearheadu nedávno zažil i změnu akcionářů.  Vídeňská investiční společnost Accession Capital Partners skupinu koupila v půlce listopadu od investičního fondu Paine Schwartz Partners. „Důležitá zpráva od našich investorů je ta, že jsou otevření novým akvizicím, a máme hledat, co je na prodej,“ říká Dykes, který v Česku řídí firmu hospodařící na 25 tisících hektarech.

HN: Vyrůstal jste ve farmářském prostředí, je to důvod, proč se teď věnujete zemědělství?

Ano. Od dětství jsem věděl, že chci v tomto odvětví pracovat. Nejdřív jsem jako malý pracoval na naší farmě, pak jsem zemědělství studoval. Britské farmy jsou ale menší, je tam jiný systém. Například naše rodina nemá žádné zaměstnance a hospodaří zhruba na 300 hektarech. Na kopci paseme krávy a ovce na maso. Doteď tam pracuje můj otec a starší bratr. Máme ale různé názory i nápady, proto jsem věděl, že bude lepší, když budu dělat jinde. Když jsem hledal práci, tak jsem se seznámil s Tomem Greenem, bývalým vlastníkem Spearheadu, začal jsem s ním spolupracovat v Británii a pak jsem se přestěhoval sem.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.