Bankovní kolos Česká spořitelna pokračuje v posilování svých kapitálových zdrojů, jejichž výše je stanovená regulací Evropské unie. V minulých týdnech vydala dluhopisy za šest miliard korun, které prodala investorům. Důvodem je podle Františka Bouce z České spořitelny to, aby banka splnila takzvaný „minimální požadavek na kapitál a způsobilé závazky“, který se označuje jako MREL. 

Jde například o podřízené dluhopisy, které jsou formou kapitálu. V případě krachu emitenta jsou tyto dluhopisy spláceny až po uhrazení ostatních závazků. Vydáváním podobných dluhopisů tak bankovní domy posilují svůj kapitál.

„Je to součást širšího kapitálového polštáře, který regulace požaduje,“ říká k dluhopisům hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář s tím, že regulace dopadá na všechny banky. Získáním šesti miliard korun od investorů tak spořitelna směřuje k naplnění tohoto požadavku, který budou muset banky splňovat do začátku roku 2024. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.