Když před deseti lety Štěpán Chalupa společně s bývalým ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem (tehdy Strana zelených) a dalšími kolegy zakládal Komoru obnovitelných zdrojů energie, neměli to zrovna jednoduché. Česko tehdy bylo čerstvě traumatizované ze špatně nastavené státní podpory, ze které po roce 2010 těžily hlavně velké fotovoltaické elektrárny, pro jejichž majitele se vžilo označení solární baroni. Jim se stát zavázal v následujících letech vyplatit stovky miliard korun. U řady z nich přitom vyplacené peníze neodpovídaly investičním nákladům, které solárníci s vybudováním svých elektráren měli. Často totiž využívali až o polovinu levnější solární panely z Číny, které tehdy zaplavily světový trh.

Dnes už je situace jiná. Stát je obnovitelným zdrojům energie opět nakloněn a lidé o ně jeví velký zájem – zejména o střešní fotovoltaiku. Vláda svou podporu dokládá připravovanými změnami zákonů, zejména energetického a stavebního. Ty mají usnadnit budování k přírodě šetrných zdrojů i sdílení elektřiny, kterou jednotlivci, komunity či firmy vyrobí. „Obnovitelné zdroje jsou řešením, jak si zajistit dostupnou a cenově stabilní energii a nebýt závislí na dovozu fosilních paliv z Ruska. Zároveň je to řešení lepšího životního prostředí i globální změny klimatu,“ říká předseda komory Štěpán Chalupa.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.