Spojené státy začaly výrazně lákat firmy na vládní pobídky a dotace. A na volání v podobě podpory za 231 miliard dolarů (5,1 bilionu korun) slyší i společnosti z Evropy, protože mu vlády na kontinentě zatím nejsou schopné konkurovat. O zahraniční investory se sice snaží snad každý stát na světě. Loňský americký balíček podporující především zelené investice jako výrobu elektromobilů a baterií ale může podle celé řady expertů evropské ekonomiky, které jsou z části na automobilovém průmyslu závislé, ochromit. A ta česká není výjimkou.

Tím spíš, že domácí systém na přidělování pobídek je podle výkonného ředitele Sdružení pro zahraniční investice Ondřeje Votruby nepružný. A hrozí, že se situace ještě zhorší. Jeho organizace podporující investice v Česku slouží jako spojka mezi veřejným a soukromým sektorem. Pokud se Česko podle Votruby prostřednictvím pobídek více neotevře zahraničním investorům, ujede mu vlak. „Nedoplatí na to současná vláda ani ta příští. Ale ta další už ano. Bude se propouštět, vypadneme z elitního klubu,“ říká v rozhovoru pro HN. Ještě v roce 2020 vláda podpořila 27 projektů, v roce 2021 čtrnáct a loni to byl jeden jediný.

Chystá se novela zákona o investičních pobídkách a souběžně nařízení vlády. Jak se na ně díváte?

Zákon přináší dobrou zprávu, že zcela nekoncepční, neseriózní a až potenciálně korupční opatření, kdy všechny projekty schvaluje vláda, by z toho mělo vypadnout. A je to určitě dobře. Problém ale je, že v tom samém zákoně se píše, že pobídky nebude schvalovat jen ministerstvo průmyslu a obchodu na základě jasně daných kritérií, ale i jiná ministerstva, zejména financí. Ta mají mít právo veta jakýkoli projekt v uvozovkách zaříznout, jednoznačná kritéria však chybí. Jsou tam čtyři ministerstva, ale nejvíce křičí právě finance a mají podle v současnosti navrženého znění znovu posuzovat pobídku na základě toho, jestli má projekt přínos pro českou ekonomiku.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.