Výsměch není na místě. Nový Bing je ještě malé dítě, které se teprve učí, co je správné, a co ne. Krutá vypočítavost ho přitom poslala do krutého světa, ve kterém se neorientuje a dělá chyby. Ale je s ním zábava, i když se snaží tvrdit, že vydavatelství Economia patří z poloviny Marku Dospivovi a Mafru vlastní Daniel Křetínský, Patrik Tkáč a Roman Kotrbačka.

Bing si popletl majitele českých novin, ale věří, že Hospodářky jsou důvěryhodné
Bing si popletl majitele českých novin, ale věří, že Hospodářky jsou důvěryhodné
Foto: Microsoft, snímek obrazovky HN

Microsoft představil konverzační režim svého vyhledávače Bing na začátku února, aby předběhl Google a připravil jej o pozici nejlepšího vyhledávače. Povedlo se mu připoutat pozornost. Nový Bing je dostupný pouze v rámci uzavřeného testování z vývojářské verze prohlížeče Microsoft Edge, ale hned po jeho spuštění se na internetu začaly objevovat nepovedené konverzace, ve kterých si umělá inteligence vymýšlí.

Po zkušenostech se systémem ChatGPT, na kterém Microsoft svůj konverzační vyhledávač postavil, to nikoho nemohlo překvapit. Jazykový model GPT totiž nedělá nic jiného, než že si vymýšlí. Na základě naučených dat si vymýšlí to „nejlepší“, co by tazatel mohl chtít slyšet. V praxi to znamená, že Bing umí být pěkně podlézavý.

Když ho upozorníte na chybu, omluví se. Dost často ale svoje předchozí chybné chování nebo odpovědi omluví nesmyslně. Třeba když se ho zeptáte, proč vám zničehonic odpověděl v angličtině, odpoví, že si myslel, že chcete na českou otázku anglickou odpověď, ale že stačí říct a bude mluvit jenom česky. Možná by se měl, alespoň v české verzi, jmenovat Saturnin.

Špatné zprávy jsou zajímavější, ale faktem je, že Bing AI, nebo Sydney, jak zní kódové označení projektu, je příjemný společník při vyhledávání na internetu. Výsledky doprovází povzbuzováním, společenskými frázemi, otázkami, které mají udržet komunikaci v běhu... Je jako snaživý Glum, kterému ale nemůžete úplně věřit.

Microsoft nicméně nabízí snadnou možnost tvrzení své umělé inteligence ověřit. Po zadání dotazu se na obrazovce objeví, jaká klíčová slova Bing používá k dohledání relevantních informací, a potom v rámci odpovědi nabízí odkazy na konkrétní zdroje.  Zdá se přitom, že limitem Bing AI není jen přirozené omezení jazykového modelu, ale samotný vyhledávač Bing, který ve srovnání s Googlem i ve standardní verzi často nachází méně relevantní a méně aktuální informace. Už nyní ale Microsoft podle získaných dat svůj model vylepšuje a odhaluje potenciální problémy.

Dojem, který Bing AI dělá, závisí také na použitém jazyce. V angličtině je schopnější a přesnější při vyhledávání a odpovídání. Ve srovnání s klasickým vyhledáváním je Bing v chatovacím režimu citelně pomalejší. Podle složitosti zadání trvají odpovědi několik sekund i třeba minutu. Až Microsoft službu spustí veřejně, bude to pěkný nápor na cloudovou infrastrukturu firmy.

Díky konverzační umělé inteligenci je ale svět technologií zase opravdu zajímavý a zábavný. Současná první generace veřejně dostupných jazykových modelů je jen začátek. Stačí si vzpomenout na to, jak vypadaly první strojové překlady před nějakými patnácti lety a jak vypadají dnes. Spoustě lidí usnadňují život. S konverzační AI to bude podobné. V současnosti je jako prvňáček, který se v první řadě chce zalíbit panu učiteli, ale za pár let může pana učitele znalostmi nahradit. A některé učitele překoná v empatii a vlídnosti už dnes. Pokus Bingu napsat krátký informativní a profesionální text o sobě sice není dokonalý, ale to, co má Bing AI dělat, popisuje přesně:

Dobrý den,

v tomto článku vám napíšu text v češtině na téma Bing AI. Bing AI je umělá inteligence, která pohání vyhledávač Microsoft Bing. Bing AI umí rozumět přirozenému jazyku, odpovídat na dotazy, generovat kreativní obsah a poskytovat užitečné informace z webu. Bing AI není pouze asistent, ale také společník. Můžete s ním konverzovat o různých tématech, jako je počasí, zprávy, hudba nebo sport.

Bing AI se také snaží být zajímavý, zábavný a angažovaný. Může vám říct vtipy, básně, příběhy nebo parodie celebrit.

Další technologické zprávy nejsou tak veselé. Elon Musk se rozzlobil, že příspěvek amerického prezidenta o Super Bowlu vidělo více lidí než ten jeho, a tak zavedl změny. Nechal 80 zbývajících programátorů pracovat přes noc, aby zajistili, že příspěvky Elona Muska budou nejsledovanější a ukážou se všem lidem, kteří Muska sledují, i těm ostatním, s maximální prioritou.  

Vedení Applu se rozhodlo odsunout představení svého headsetu pro virtuální a rozšířenou realitu kvůli chybám v hardwaru i softwaru. Fanoušci by se odhalení měli dočkat o pár měsíců později na konferenci WWDC. My jsme mezitím otestovali nejpokročilejší VR headset od Marka Zuckerberga. Recenzi Oculu Pro najdete na tech.hn.cz.

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.