Velký návrat expremiéra Mirka Topolánka do skutečně vlivné pozice se nekoná. Až do roku 2027 povede Svaz průmyslu a dopravy jeho dosavadní viceprezident a současný ředitel společnosti Heimstaden Czech, jež spravuje největší portfolio nájemních bytů v Česku, Jan Rafaj. Po 12 letech a třech volebních obdobích končí v čele svazu ředitel dopravní společnosti FTL Jaroslav Hanák.

„Na další čtyři roky si svaz zvolil kontinuitu, vyváženost a proevropský přístup,“ komentoval Rafaj na tiskové konferenci svoje zvolení do funkce prezidenta Svazu průmyslu a dopravy. Ten reprezentuje celkem 11 tisíc firem s více než 1,3 milionu zaměstnanců a spolu s odbory a vládou je třetí „nohou“ důležité platformy pro kolektivní vyjednávání – tripartity.

Podle informací HN vyhrál Rafaj nad Topolánkem i v prvním kole, kdy pro něj hlasovalo 33 lidí. Pro bývalého premiéra a představitele Teplárenského sdružení, jenž je dlouhodobě spojený s energetickým koncernem EPH miliardáře Daniela Křetínského, hlasovalo 24 delegátů. Třetí skončil s 20 hlasy Bohdan Wojnar.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.