Česká startupová scéna už přes rok čeká na příchod třetího jednorožce – firmy, která překročí hodnotu miliardy dolarů. První dvě – Rohlík a Productboard – tuto metu pokořily v silných pandemických letech, loni ale na startupovém trhu došlo k ochlazení. Pokles valuací ale podle Marka Moravce, zakladatele investičního fondu Nation1, letos částečně vyvažuje boom umělé inteligence (AI), který se liší od předchozí mánie kolem virtuální reality (VR). 

„U AI je tržní potenciál vyšší a případů využití je více. Vidíme je v podstatě ve všech sektorech od zdravotnictví po byznys,“ říká investor, který se v oblasti financování start-upů pohybuje již přes deset let. Jeho Nation1 už mezi české start-upy nainvestoval více než 500 milionů korun ze svého prvního miliardového fondu a příští rok očekává, že spustí druhý stejně velký. Investuje přitom převážně v Česku či v širším regionu střední a východní Evropy a soustřeďuje se na firmy v úplných počátcích podnikání – v takzvané pre-seed a seed fázi. Podpořil jich již 33 a očekává, že ještě letos toto číslo zvýší na 40. 

Loni se na startupové scéně hodně mluvilo o vystřízlivění z pandemické party – pocítili jste ho také?

Záleží, z jakého pohledu se na to podíváme. Z hlediska celkového objemu obchodů v roce 2022 a počtů nově vznikajících firem k poklesu nedošlo, letos je to už o něco horší. Krize je ale většinou spíše takový spouštěč, kdy se objevuje více lidí, kteří zakládají něco vlastního. Velké technologické firmy v poslední době hodně propouštěly. Lidem, kteří v nich pracovali, tak nyní vzniká příležitost se zamyslet, jestli půjdou zpátky do korporátu, nebo rozjedou něco svého. 

Na druhou stranu ale určitě šly dolů valuace, zejména u větších investičních kol nad 100 milionů korun, kdy firmy nabírají růstový kapitál. Někoho to zasáhlo více, někoho méně. Nejlépe je na tom sektor AI, který naopak nástup ChatGPT, Open AI a dalších obrovsky vykopl nahoru. Zažívá teď velký boom, což ten celkový pokles vyvažuje.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se