Na výzkumu Nejlepší banka roku se Česká bankovní asociace nepodílí jen formálně z titulu hlavního partnera. Naši experti pomohli i s budováním hodnotících kritérií, a to tak, aby byla zcela objektivní a aby odpovídala standardům současné doby. Bankovnictví se totiž velmi rychle vyvíjí a není jednoduché rychle reagovat na přicházející trendy. 

Opět se ukazuje, že banky v Česku jsou celkově součástí řešení jakýchkoliv ekonomických problémů. Dlouhodobě to potvrzují i zátěžové testy České národní banky. V její zprávě o finanční stabilitě z letošního června se uvádí, že kapitálová vybavenost domácího bankovního sektoru ke konci roku 2022 ukázala jeho robustní odolnost. Objem kapitálu meziročně vzrostl o devět miliard. Z toho vyplývá, že banky jsou schopné ekonomiku v případě déletrvající recese podpořit. Bankovní sektor je dále připravený podílet se na klíčových veřejných projektech, jako jsou infrastrukturní projekty nebo otázka dostupného bydlení.

Dlouhodobě říkáme, že klíč k prosperitě je ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru. Dobře je to vidět na takzvaných PPP projektech, jež se v současnosti používají při výstavbě některých dálnic. ČBA zastupuje 99 procent bankovního sektoru v zemi a banky poskytují více než 80 procent celkového financování české ekonomiky, ať už domácností nebo firem. Chceme i do budoucna sehrát pozitivní roli, jako jsme ji sehráli například v době covidu. Banky pomáhají také s financováním státu. V jejich držení je přes 40 procent státních dluhopisů, patří k největším plátcům korporátní daně a zaměstnávají přibližně 40 tisíc lidí, kteří řádně odvádí daně. Máme tedy obrovský potenciál ekonomiku podpořit.

Tuzemská ekonomika přitom ve třetím čtvrtletí podle předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem mezičtvrtletně poklesla, a to o 0,3 procenta, když v předešlém čtvrtletí stagnovala. Meziročně poklesla o 0,6 procenta. Předběžný odhad poměrně zklamal, přestože některé předstihové ukazatele už naznačovaly že se očekávané zotavování české ekonomiky v posledních měsících zastavilo. Tuzemská ekonomika tak zůstává na hraně recese a jako jediná v EU ještě nedosáhla předpandemické úrovně z konce roku 2019. Za tím je hned několik faktorů.

Tím nejvýznamnějším je propad spotřeby domácností, který je i ve srovnání s ostatními zeměmi EU překvapivě silný. Česko bohužel za unií zaostává také v míře investic či exportech. Výhled v tomto ohledu příliš optimismu nepřináší. Ekonomika za celý letošní rok pravděpodobně zamíří do mírné recese, zatímco dřívější odhady počítaly s černou nulou. ČBA ve čtvrtek vydá novou makroekonomickou prognózu, na které se podílí členové Prognostického panelu ČBA složeného z ekonomických expertů našich členských bank. Brzy tedy na úplně aktuálních číslech uvidíme, kam tuzemské hospodářství míří.

Zmiňované domácnosti se z našeho pohledu do větších potíží nedostávají. Podíl nesplácených úvěrů se pohybuje nadále poblíž svých historicky nejnižších hodnot. Také na vývoji vkladů domácností je patrné, že domácnosti se nadále zajímají o zhodnocování peněz, když objem vkladů domácností na termínovaných účtech nadále meziročně roste dvoucifernými tempy. V platební morálce patří domácnosti k nejlepším v Evropě, vždyť například u hypoték se podíl nesplácených hypoték (90 dnů po splatnosti) drží na historických minimech. V září to bylo 0,62 procenta.

ČBA dělá vše pro to, aby rostlo povědomí lidí o tom, jak efektivně nakládat s penězi, a zároveň se je snaží vzdělávat v oblasti bezpečnosti. Počty útoků na klienty bank totiž bohužel neustále rostou. Pozitivní ale je, že se nezvyšuje průměrná škoda. Vzdělávání tedy má smysl, každý si může vyzkoušet náš Kybertest a hravou formou se otestovat. Lidé tak zjistí, jak na tom jsou, a e-šmejdi nebudou mít šanci.