Hospodářství Česka se jako jediné ze zemí Evropské unie dosud nedokázalo vrátit alespoň na úroveň, na které se nacházelo před pandemií koronaviru. Ještě donedávna se země o smutné prvenství dělila se Španělskem. To však svou předpandemickou úroveň překonalo  už v letošním druhém kvartále, jak vyplývá z údajů OECD.

Na trhu práce je situace opačná. Nezaměstnanost je stále nejnižší v celé Evropské unii. Jak si tyto dva protichůdné primáty vysvětlit? Český ekonomický paradox může být jen zdánlivý, a tak možná ani do učebnic ekonomie nevstoupí.

Trh práce je totiž zabetonovaný a tím vlastně ke stagnaci přispívá. Pracovní síla se prakticky nepřelévá z neproduktivních podniků a odvětví do těch produktivních. Může to být dáno tím, že firmy nechtějí přijít o kvalifikované lidi ani v případech, kdy jim klesl odbyt. Například proto, že tento pokles vnímají jako dočasný a raději si zaměstnance nechají, jen aby nemusely obtížně shánět nové, jakmile recese odezní. V takovém případě určitá část pracovní síly není vytížena na sto procent, avšak pobírá stoprocentní mzdu.

Druhým faktorem, kdy náš pracovní trh podporuje útlum hospodářské aktivity, může být neochota lidí vrátit se k práci v takovém měřítku a tak intenzitě jako před covidem. Tuto hypotézu vyslovila i viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová. Podle ní si Češi za covidu zvykli pracovat méně, preferují volný čas a dodatečný výdělek je tolik nezajímá. „Nemám to podložené daty, je to spíš pozorování. Třeba ve službách se těžko shání někdo, kdo je ochoten provést službu v rozumném horizontu,“ uvedla Zamrazilová v médiích.

Průměrný počet odpracovaných hodin na jednoho pracovníka a rok byl loni u nás skutečně nižší než v roce 2019, o necelých 30 hodin, uvádí OECD. Podobně se vyvíjely i jiné evropské ekonomiky, ale u nás vzhledem k nezvládnuté protipandemické politice, především pohybu ode zdi ke zdi, stát otřásl důvěrou lidí, byznysmenů i zaměstnanců v podnikatelské a pracovní jistoty. A takové následky si lidé, a tedy i pracovní trh, mohou nést dlouhodobě.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze