Česko by záhy mohlo mít svého zástupce na vrcholu Evropské komise, a navíc na vysoce strategické pozici. Bývalý ministr životního prostředí a mezinárodní vyjednavač Jan Dusík je ve finále konkurzu na post zástupce generálního ředitele pro klimatickou politiku v centrále Evropské komise v Bruselu.

Dusík se loni přihlásil do výběrového řízení na „dvojku“ v Evropské komisi. Prošel úspěšně třemi koly a porazil desítku uchazečů z různých států. Teď proti němu stojí už jen jediná protikandidátka, a to jedna ze stávajících vysokých úřednic komise, jejíž jméno není v této fázi řízení zveřejněné. Podle dostupných informací má jít o Španělku. 

„Prošel jsem do finále,“ potvrdil HN Dusík. Osmačtyřicetiletý právník a environmentalista pracuje nyní ve Světovém fondu na ochranu přírody (WWF) ve Švýcarsku, do konce minulého roku působil jako zmocněnec české vlády pro mezinárodní vyjednávání v oblasti klimatu.

V cestě na vrchol komise je před ním ještě pohovor s eurokomisaři pro klimatickou politiku Wopkem Hoekstrou a pro rozpočet a administrativu Johannesem Hahnem. K těm dojde během března. Stejná interview absolvuje i Dusíkova vyzývatelka. Z nich komisaři doporučí vítězné jméno a to pak schválí vedení komise.

Pokud by zvítězil, měl by Čech na starosti adaptaci členských států na „zelená“ opatření Evropské unie. Dusík by tedy řešil mimo jiné odpověď unijní exekutivy na otřesy, jakými jsou například nynější protesty zemědělců proti Green Dealu, které zažilo i Česko.

„Jde o pozici vyžadující kombinaci odbornosti a politického nadhledu,“ popsal Dusík pro HN. „Budu muset porozumět dynamice mezi komisí a členskými státy. Sledovat například energeticko-klimatické plány jednotlivých zemí, ale i globální trendy typu amerických prezidentských voleb,“ dodal.

Pokud by uspěl, začal by Dusíkovi běžet mandát letos v létě s novou Evropskou komisí. Od ní se očekává, že bude zřejmě muset přistoupit k revizi některých „zelených“ rozhodnutí kvůli vlně odporu, jež se v EU zvedla.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Dusík by byl klíčovým hráčem v dojednávání možných změn. Nad zástupcem generálního ředitele už je jen vlastní generální ředitel či ředitelka. Právě s nimi a s „dvojkami“ nejčastěji spolupracují jednotliví komisaři při převádění politických cílů do konkrétní regulace. 

Generální ředitelství komise připomínají svojí strukturou ministerstva a pracují v nich často tisíce lidí. Dusík by pod sebou měl několik stovek podřízených.

Česko patří mezi státy, které mají málo vysoce postavených úředníků v unijních institucích. „Dvojku“ v nejdůležitější z nich, Evropské komisi, má Česko momentálně jen jednu a to diplomatku Irenu Moozovou v generálním ředitelství pro spravedlnost. Personálně nedostatečně zastoupených zemí je v EU podle samotné komise patnáct ze sedmadvaceti.

Dusík působil krátce ve Fischerově úřednické vládě jako ministr životního prostředí a opakovaně dělal náměstka na tomto resortu. Během českého předsednictví EU v roce 2022 byl pověřený mezinárodní agendou u ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL).

V Bruselu se tehdy zapsal jako zkušený vyjednavač, když za předsednickou zemi pomohl dojednat konečné znění předložené legislativy v rámci Green Dealu. Byl také členem českého vládního týmu na klimatické konferenci COP28.

Renomé v Bruselu a fakt, že je z nedostatečně zastoupeného Česka, mohou hrát v Dusíkův prospěch při finálním rozhodnutí. Loni na konci roku prohlásila šéfka lidských zdrojů v komisi Gertrud Ingestadová, že je potřeba dostat do Bruselu víc Čechů, Slováků a dalších Východoevropanů.

Částečně v neprospěch Dusíka naopak může hrát fakt, že je muž. Žen je totiž ve vedení komise také málo a úspěšné kandidátky se upřednostňují.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist