České barvy v Bruselu by měl nově hájit diplomat a bývalý náměstek na ministerstvu průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl. Vystřídá na postu stálého zástupce země při Evropské unii současnou velvyslankyni Editu Hrdou. Informaci o obměně v Bruselu potvrdilo HN a serveru Aktuálně.cz několik na sobě nezávislých zdrojů.
Bärtl nyní působí jako velvyslanec v Lucembursku. Geograficky se tak posune jen o 200 kilometrů, pracovně ale o míle jinam. Stálé zastoupení Česka při EU se málo podobá klasické ambasádě, je to spíše druhá česká vláda.
Pracují tam experti státní správy a diplomaté, kteří se svými protějšky ze zemí sedmadvacítky předjednávají veškerou evropskou legislativu a politická rozhodnutí. Ta pak schvalují ministři odpovědní za daný resort nebo přímo lídři členských států.
Zatímco na běžné ambasádě má její vedoucí – velvyslanec nebo velvyslankyně – často jen jednotky lidí pod sebou, na zastoupení při EU jich působí okolo 120. Klíčovou roli hlavního vyjednavače za celou Evropu sehrál český tým v Bruselu během předsednictví v roce 2022.
Výměna v Bruselu je součástí běžné rotace zástupců státu v zahraničí. Vladimír Bärtl nastoupil do pozice velvyslance v Lucembursku v únoru 2020, standardní čtyřletý mandát mu tak zakrátko vyprší. Editu Hrdou vyslala vláda na post zástupkyně při EU v říjnu 2020.
Bärtl svoje nové angažmá nechtěl potvrdit, což je však v diplomacii běžné, než je o celé věci oficiálně zpravena druhá země. „Mohu jen říci, že jsem se přihlásil (na místo velvyslance při EU – pozn. red.),“ sdělil HN a Aktuálně Bärtl.
Podobně se k věci vyjádřil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. „Proces výběru a nominací velvyslanců s ohledem na utajovaný režim nekomentujeme,“ prohlásil Drake. Potvrdil zároveň, že „post vedoucího stálého zastoupení při EU je součástí plánované rotace“.
Osmapadesátiletý Bärtl působí v české diplomacii od roku 1999, vyslaný byl mimo jiné do Francie a Kanady. Ještě předtím pracoval coby vystudovaný geodet a kartograf v několika soukromých firmách. Mluví anglicky a francouzsky a platí za jednoho z nejkompetentnějších českých diplomatů, který dobře zná oba dva světy, tedy mezinárodní politiku i byznys.
Veřejnost si Bärtlovu tvář možná spojí s „tchajwanskou aférou“ bývalé ministryně průmyslu a obchodu za hnutí ANO Marty Novákové. Tehdy, v roce 2019, musel Bärtl coby její náměstek vyprovodit ze sálu zástupce Tchaj-wanu. Na jeho přítomnost na akci si tenkrát u ministryně stěžoval velvyslanec komunistické Číny v Praze.
Přesné datum střídání v Bruselu ještě není jasné. Hrdé vyprší čtyřletý mandát na podzim. Vedení české diplomacie by preferovalo, aby Bärtl převzal úřad ještě během letošního prvního pololetí. A to kvůli červnovým eurovolbám a střídání také v čele hlavních unijních institucí typu Evropské komise, u čehož by nový velvyslanec měl být.
Hrdá zatím nemá žádnou další destinaci schválenou. Mezi lidmi, kteří se pohybují v prostředí evropské politiky, se o zkušené diplomatce spekuluje jako o možné nové eurokomisařce, pokud by se vládní koalice nebyla s to shodnout na žádném stranickém kandidátovi.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist