Česká ekonomika se potácí na hraně recese a stále ještě ani nezahladila škody způsobené hospodářským propadem za covidové pandemie. Kvůli nebývale vysokému růstu cen v posledních dvou letech, se kterým mzdy a platy nestačily v drtivé většině oborů držet krok, má řada rodin problém uhradit běžné výdaje. Vysloveně v nesnázích jsou pak ty, které si vzaly hypotéku takzvaně „na krev“ a doběhly je násobně vyšší úroky, než jaké se daly sjednat ještě před třiceti měsíci.

Podobně drtivě na část domácností dopadly drahé energie, které se v účtech projevují také už přes rok. Na dopad energetického šoku si stěžuje i dlouhá řada firem. Logicky, vždyť česká, na průmyslu postavená ekonomika je neblaze proslulá vysokou energetickou náročností. Současně kvůli vysokým sazbám ČNB podražily i podnikové úvěry. Vyšším úrokům kvůli přísnější měnové politice ECB nakonec neuniknou ani ty firmy, které si půjčují v eurech.

Už jen část těchto dopadů by mohla bankéře pěkně znervóznit. Takový tlak na domácnosti i firmy by totiž mohl způsobit, že přibude klientů, kteří mají problémy se splácením půjček. Ale stal se pravý opak. Špatných úvěrů ubývá a z dříve vytvořených rezerv se tak stává dodatečný zisk bank.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.